Adana Bölge Müzesi

Adana Bölge Müzesi

Adana’da ilk müze, 1924 te Cafer Paşa Medresesi’ nde açıldı. Arkeolojik eserlerin sergilendiği bu müze yetersiz kalınca, birkaç yıl sonra Kuruköprü semtindeki kiliseye taşındı. Kilisenin yanına ek bina yapılarak müze büyütüldü. 1937’de Çukurova etnografyasını tanıtmak amacıyla müzeye yeni bir bölüm eklendi. Arkeolojik ve etnografik malzeme birlikte aynı çatı altında toplandı. Ancak 1960 ta, yeni açılan cadde nedeniyle etnografya bölümü yıktırıldı.

Zamanla eserleri çoğalan ve yeni bir binaya gereksinme duyulan müze için, Yeniköprü yanında bugünkü binanın yapımına başlandı. 1966-1970 yılları arasında yapımı tamamlanarak Adana Bölge Müzesi adıyla ziyarete açıldı. Arkeolojik eserleri, kitaplığı, depoları, konferans salonu, onarım laboratuvarı ve fotoğraf atölyesiyle yurdumuzun modern müzelerinden biridir. Salonlarında Adana yöresinden derlenen eserlerle, Tarsus-Gözlükule, Mer-sin-Yümüktepe, Misis, Karatepe gibi eski yerleşim merkezlerinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan malzeme tarihsel sırayla sergilenmektedir.

Bu eserler neolitik, kalkolitik, bronz çağa ait çanak-çömlek, heykelcik, ilkel silahlar; Hitit, Urartu, Roma ve Bizans dönemlerine ait silindir ve damga mühürler, altın, gümüş ve bronz süs eşyası, paralar, gülük kullanım araç-gereçleri, mezar taşları, heykel, lahit sütun başlıkları, yazıtlar ve mimari parçalardır.

Adana Bölge Müzesi’nin önemli eserleri arasında dağ kristali tanrı heykelciği (Tarsus, Hitit, İÖ 14. yy), karı-kocayı gösteren kabartma, bazalt mezar stili (Kahraman Maraş, Hitit, İÖ. 8. yy), bronz Urartu kemerleri (İÖ 8. yy), kireçtaşı kuyu bileziği (Misis, Bizans) ve Roma dönemi tarihlenen mermer Akhilleus lahti (Tarsus, İS 2. yy) dikkati çeker. Müze Kitaplığında 449 ciltlik Şeriye Mahkeme Sicilleri vardır.


Advertisement

Etiketler: , , ,

Yorum yazın