Afiş Sanatı nedir nasıl yapılır

AFİŞ SANATI

• Pompei yazıtlarından çağcıl posterlere kadar, afiş sanatının tarihçesi oldukça eskilere dayanır. Bilinen en eski basılı afiş Fransa’da 1477 yılında basılan Şalisbury ılıcalarıyla ilgili afiştir.

• Afiş çağcıl anlamını (heryüzyıl kuşağını büyük ölçüde etkiledi.

• XIX. yüzyılda Toulouse -Lautrec (La Goulue), Bonnard, Steinlen gibi büyük sanatçılar, afişleriyle Paris sokaklarını bir «sokak müzesi»ne çevirdi. Bu sanatçıların etkisinde kalan A.B.D.’li Edward Penfield ve Will Bradley, İngiliz sanatçısı Aubrey Beardsley, kısa sürede ustalarıyla yâ rışmağa koyuldular.

• XX. yüzyılda Hollanda, Almanya, Avusturya, Fransa, İtalya, İngiltere, A.B.D. Belçika ve Küba’da Dessau, John Ruskin, William Moris, Herbert Mayer, Josef Albers, Gyorgy Kepes, L. McKnight Kauffer, Hassal, David Allen, Dudley Hardy, Cassandre, Sa-vignac, Morvan, Villemot, Jean Collin, Cappiello, Dudo-vich, Sacchetti, Herbert Leu-pin, Nicloas Stoecklin, Hans Unger, Milton Glaser, Grigno-ni, Jean-Michel Folon, Jurgen Spohn, Waldemar Swierzy, Michael English, Wes Wilson, Peter Max, René Azcuy, Félix Beltran, Jesus Forjans, Olivier Martinez, Raul Martinez, vb. afiş sanatını geliştirerek, günümüzün hızlı yaşantısında akıp giden insan yığınlarının dikkatini bir bakışta çekecek çarpıcı biçimlere ulaştılar. (100 km/s hızla giden bir oto-, mobildeki sürücünün bile algılayacağı afişler.)

• Ülkemizde İhap Hulusi ve Kenan Temizan’la başlayan afiş sanatı son yıllarda Yur-daer Altıntaş, Mesut Manioğ-lu, Mengü Ertel ve Selçuk Önal’ın çalışmalarıyla büyük ölçüde gelişti ve yurt dışında geniş yankılar uyandırmağa başladı.

• Günümüzde afiş, kitlelerin iletişim tekniklerinden biri olarak günlük yaşantının her alanına (Çin Kültür Devri-mi’nden çorap reklamlarına, 1968 Mayıs olaylarından sigara reklamlarına ve siyasal eylemci grupların sloganlarına.
kadar, girmiş ve Salvador Da-li, Mathieu, Polonya’lı afişçiler okulu üyeleri (Romon Cieslewicz, Jan Lenica) gibi sanatçıların dev yapıtlarıyla, tarih boyunca erişmediği bir etkililiğe kavuşmuştur.


Advertisement

Yorum yazın