Ajans nedir

Ajans nedir – Ajans hakkında bilgiler

Dünyada olup biten olayları, saati saatine toplayarak, gazete, dergi, radyo, kulüp ya da özel kişilere bildiren kuruluşlara denir. Ajanslar topladıkları haberleri kendileri yayınlamaz, yalnız abonelerine dağıtırlar.

Dünyanın her yanından topladıkları haberler abonelerine satmak yoluyla, maliyet masraflarını karşılarlar. Ajanslar, işte bu ekonomik temele dayanarak kurulurlar. Çünkü, hiçbir gazetenin bütçesi, bir ajans gibi dünyanın her yerinde muhabir bulundurmaya yetmez. Ajanslar, haberleri telefon, telgraf, telsizle alır, gene aynı yollarla başka yerlerdeki bürolarına İletirler. Bu bürolar da, haberi çoğaltarak abonelerine dağıtırlar.

İlk Amerikan haberler ajansı, 1848 yılında kurulmuş olan The Associated Press (AP)’ dir. O zamanki New York gazeteleri, kendi aralarında bir anlaşma yaparak, The Associated Press (Birleşik Basm) adı altında bu ajansı kurmuşlardır. Ajansın amacı Boston limanına Avrupa’dan gelen gemilerden alınacak haberleri telgrafla New York gazetelerine ulaştırmaktı. The Associated Press günden güne gelişerek, bugün dünyanın en büyük ajansı haline gelmiştir. Yıllık bütçesi 33 milyon doları bulmaktadır. 80 millete mensup 7000 gazete, radyo ve televizyon istasyonu, bu ajansın Verdiği haber ve resimlerle beslenmektedir. Gelen haberler New York, San Francisco ve Tanca (Afrika)’da dakikası dakikasına ajansın bütün bürolarına yayılır. Bu bürolardaki alıcı “teleks” makineleri haberleri otomatik olarak kaydederler. Her gün, sayısı 100.000’i aşkın muhabir, ajansa haber yetiştirmeye çalışırlar.

Gene XIX. yüzyılın ilk yarısında, Fransa’ da Havas, 1907’de de, Amerika’da United Press ajansları kurulmuştur, öbür önemli ajanslar, İngiltere’de Press Association (PA). Reuter (R.), Rusya’da Tass, Fransa’da Agence France-Presse (A.F.P.), Amerika’da United Press International (UPI)’dır.

Anadolu Ajansı hakkında bilgiler

Resmi Türk ajansıdır. Kurucusu Atatürktür. 6 nisan 1920’de, ulusal savaş dâvamızı bütün dünyaya duyurmak amacıyla kurulmuştur. Ajansa bu adı da Atatürk vermiştir. Anadolu Ajansı (A.A.) bugün büyük bir örgüt haline gelmiş bulunmaktadır. Yabancı ajanslarla işbirliği yaparak topladığı haberleri gazetelere, radyolara dağıtmakla görevlidir.


Advertisement

Etiketler:

Yorum yazın