Akrep nedir – Akrep hakkında bilgi

AKREP

• Akrepler, örümcekler (Arachnoidae.) sınıfından böceklerdir; 600 kadar türü kapsayan akrepler takımı, özellikle yarayan iki çeneli bir çift büyük kıskaç (pedipalp); 4 çift bacak.

• 7 bölütten oluşan önkarnın alt yüzünde üreme deliği, bir çift «tarak» (uç bölümü duyu organları bakımından zengindir) ve «akciğerler» le bağlantılı 4 çift solunum deliği yer-alır. Kuyruk 5 bölüt ile armut-su biçimde bir uç bölümden oluşur; ucunda zehir bezlerine bağlı bir iğne vardır. Anüs, iğneden önceki son bölütün üstündedir.

• Akrepler doğurgan hayvanlardır. Yavrular, doğduklarında yetişkinlere benzer ve analarının sırtına çıkarak ilk deri değişimine kadar (yaklaşık bir hafta) besin almadan orada kalırlar.

• Akreplerin boyu 1.3 sm (Microbuthus’üjı boyu) ile Gabon’da ve Kuzey Afrika’da yaşayan Tandinus ya da ScorpiD imperator cinöi gibi büyük türlerde görülen 20 sm arasında değişir.
• Akrep zehiri toksine benzer. Sinir sistemini etkileyen proteinlerden oluşur. Batı Avrupa’da ve Anadolu’da yaşayan ve zehiri insanlar için tehlikeli olan başlıca akrepler sarı akrep (boyu 7,5 sm’yi bulur. Sokması çok acı verir, genel bozukluklara da yol açabilir, ama öldürücü değildir) ve kara akreptir. Kuzey Afrika’ da yaşayan Androctonus australis ile Meksika’da yaşayan Centrurus’un sokması ölümle sonuçlanabilir. Zehirinin etkisi her zamanki avları için çok çabuktur; ama insan için, türlere göre değişir.

• Bu kurakçıl türlerin yanı-sıra, kuyruklu akrep (Eus-corpius flavicaudis) gibi nem

li yerleri seven başka türleri de vardır. Gözleri görmeyen tek akrep türü, Fransa’nın güneyinde raslanabilen Belisari-us cinsindendir.


Advertisement

Yorum yazın