Alabalık nedir – Alabalık faydaları

ALABALIK

• Pullarla kaplı ince uzun gövdeli bir balık olan alabalık, aynı türden (Alabalıkgilleri olan sombalığına çok benzer; tıpkı onun gibi, normal sırt yüzgecinin gerisinde, yağlı bir sırt yüzgeci daha bulunur. Ağzı çok geniştir ve etçil beslenmeye uygun güçlü bir diş yapısı vardır. Gerçekten, çok yırtıcı olan alabalık, küçük balıklarla ve bazen sudan dışarı fırlayarak yakaladığı böceklerle beslenir.

• Ağzının tadını bilenlerce aranan ve çok beğenilen alabalık, tatlı sularda yaşar. Avrupa ve Türkiye sularında yaşayan alabalıkların (Salmo trutta.) görünümleri ve yaşam biçimleri, bulundukları yere göre az çok değişir. Avrupa alabalığının (Salmo trutta fario) gövdesi siyah ve kırmızı beneklerle kaplıdır; boyu 40-50 sm’yi, ağırlığı 2-3,5 kg’ı bulur. Buna karşılık Anadolu alabalıklarından Abant alabalığında (Salmo trutta abanti-cusJ, siyah ve kırmızı beneklerin bir bölümü iri göz biçimindedir; Aras ırmağında yaşayan Hazer alabalığında (Salmo trutta caspius) ise, genellikle benek yoktur. Gölalası (Salmo trutta lacustris), silindirimsi gövdeli iri bir balıktır; boyu 80 sm’yi, ağırlığı

10 kg’ı bulur. Denizalası (Salmo trutta trutta), yediği kabuklulardan dolayı pembe etlidir; sombalığı gibi, yumurtlamak için akarsulara girer ve denizden oldukça uzaklaşır; ağırlığı 5-15 kg arasında değişen denizalasına, daha çok Atlas Okyanusunun Avrupa kıyılarında rastlanır.

• Alabalık bol oksijenli, duru sularda yaşar: Soğuk suları (5-lO°C) daha çok sever; çevre kirlenmesine karşı son

derece duyarlıdır. Gökkuşaklı alabalık (Salmo irideus), adını böğründeki gökkuşağını andıran renklerden almıştır; Amerika kökenlidir ve öteki alabalıklara oranla, çevre koşullarına daha kolay uyar. 188G’de Avrupa’ya getirilmiş ve Avrupa sularına çok iyi uymuştur. Öteki alabalıklara oranla daha sıcak sularda yaşayabilir; bu nedenle de havuzlarda yetiştirilebilir.

• Alabalık kış başında yumurtlar; akarsulardaki kumlar arasına bir çukur açıp yılda 1 000-2 000 yumurta bırakır.
• Alabalığın üretilmesi çok kolaydır. Olgun bir dişiden alınarak bir kaba konan yumurtaların, olgun bir erkekten alınan tohumlarla özenle karıştırılması yeterlidir. To-hum-yumurta karışımı, su dolu bir küvete boşaltılarak yarım saat kadar bekletilir. Böylece döllendirilen yumurtalar, akarsu içindeki eleklerin üstüne yerleştirilir; sonra buradan bir balık kuluçkasına alınır; yavrular orada yumurtadan çıkar. 2 kg’lık bir dişi alabalık 2000-3000 yumurta verebilir.

hir Alangu 1973’te İstanbul’da öldü.

• İlk şiirini 1936’da Gündüz dergisinde yayımlayan Tahir Alangu, folklor, masal, edebiyat tarihi alanında önemli çalışmalar yaptı ve uğraşlarını özellikle Türk öykü ve romanı üstünde yoğunlaştırdı. Gerçekçi edebiyattan yanaydı, yaptığı edebiyat eleştirilerinde, yapıt ile toplum ilişkisi üzerinde durdu.

• Alabalığın bu yolla yapay olarak üretilmesi, bazı bölgelerde hiç de azımsanmayacak ekonomik bir kaynak sayılabilir; ayrıca bu yöntem, dağlık bölgelerdeki akarsularda yapılan alabalık avı sonucunda azalan alabalık sayısını çoğaltmaya da yarar.


Advertisement

Yorum yazın