Albert Camus Kimdir – Albert Camus Kitapları

Albert Camus Kimdir – Albert Camus Kitapları

Albert Camus (1913-1960)
• Mondovi’de (Cezayir) doğan Fransız yazarı Albert Camus, Alman işgaline karşı direnme hareketine katıldı, 1944 yılında Combat gazetesini yönetti. Sürekli olarak özgürlük ve adalet adına savaşan Camus, siyasal etkinlikleri bir yana bıraktıktan sonra, kendini tümüyle yazarlık mesleğine adadı.
• Deneme, roman ve tiyatro yapıtları yazan Camus, «saçma felsefesi»ne adını verdi. İnsanın saçma durumunu anlatmak için mitolojiden yararlandı. Tanrılar tarafından, her seferinde aşağıya yuvarlanan dev bir kayayı sonsuza kadar bir dağın tepesine taşımaya mahkum edilen Sisyphos gibi, insanoğlu da her gün aynı şeyleri yapmaktadır (Sisyphe Efsanesi (Mythe de Sisyphel,1942) ve insan umutsuz bir dünyada, nedensiz, anlamsız bir yaşam sürmek zorundadır. Sözgelimi, Yabancı (l’Etranger) [19421 adlı romanının kahramanı Meursault’ya, yaşamı saçma bir film gibi gelmekte ve kendisini başkalarının duygularına ve değer yargılarına yabancı duymaktadır. Ancak, insanoğlu, durumunun saçmalığından kurtulamadığı için mutluluğu aramaktan vazgeçmemelidir. Sisyphos bu mutluluğu yazgısına gururla boyun eğmede, Caligula başkaldırıda, öteki yapıtlarındaki kahramanlar ise acı çekenler ve ölmekte olanlarla yaptıkları dayanışmada bulur (Veba ILa Pestel, 1947; Sıkıyönetim ll’Etat de Siège!, 1948).
• 1957 Nobel edebiyat ödülünü kazanan Albert Camus, yapıtlarında tekniğin ve çeşitli ideolojilerin saldırılarına karşı hep insanı savunmuş, düşüncelerini tiyatro yoluyla daha etkili bir biçimde gözler önüne sermiştir.
• Yazarın çeşitli yapıtları arasında Yanlışlık (Le Malentendu) 119441, Caligula (1945), Doğrular (Les Justes) 119491 gibi oyunlar, Düşüş (Le Chute) 119561, Sürgün ve Krallık (l’Exil et le Royaume) 119571 gibi büyük öyküler sayılabilir.


Advertisement

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum yazın