Alexis Carrel Kimdir

Alexis Carrel Kimdir

Alexis Carrel (1873-1944)
• Sainte – Foy – Lès – Lyon’da (Fransa) doğan Alexis Carrel. 1900’de Lyon üniversitesinde doktor oldu. 1905’te Chicago üniversitesinde, 1906’da New York’taki Rockefeller Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde çalıştı.
• Birinci Dünya savaşı sırasında Fransa’ya dönerek İngiliz kimyacı Henry Dakin ile birlikte yaralıların tedavisinde yeni bir yöntem geliştirdi; bu yöntemde yaralar, sağlıklı dokulara hiç bir zarar vermeyen sodyum hipoklorit ile yıkanarak temizlenmekteydi.
• 1919’da yeniden Rockefeller Enstitüsü’nde görev alan Alexis Carrel, doku ve organları yapay ortamlarda yaşatmak için yeni yöntemler geliştirdi. Ünlü havacı Charles A. Lindberg ile bedenin bütün organlarının beden dışında canlı tutulmasını sağlamak amacıyla kan vermeye yarayan bir aygıt gerçekleştirdi.
• 1902’de damarın dikilmesi için yeni bir teknik geliştirdi. Bu başarısı, damar cerrahisinde gelişmelere yolaçtı. Ayrıca, organ aktarımı alanına da atılımlar getirdi. Alexis Carrel, bu çalışmalarıyla 1912 Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülünü kazandı.
• Alexis Carrel, felsefe alanında da çalışmalar yapmış ve ünlü yapıtlar vermiştir : Bilinmeyen İnsan (Man, the Unknown) 119351; Making of Civilized Man (Uygar İnsanın Yaratılması) 119371.


Advertisement

Yorum yazın