Altın Yumurtlayan Kaz Masalı

Altın Yumurtlayan Kaz Masalı – Altın Yumurtlayan Kaz hikayesi
Çok eskiden, adamın birinin kocaman, bembeyaz bir kazı varmış. Bir sabah, adam erkenden kümese gitmişki ne görsün: Kazın altında sapsarı, parıl parıl bir şey durmuyor mu! Hemen koşup bakmış; bunun altın bir yumurta olduğunu anlayınca sevincinden uçacak gibi olmuş. “Kazım her gün böyle bir altın yumurta yumurtlarsa, zengin oldum, gitti!” diye düşünmüş.

Ertesi sabah, ilk işi kümese koşup, kazın altına bakmak olmuş. Bu kez de, aynı irilikte, aynı parlaklıkta bir yumurta daha durmuyor mu! Artık bu yumurtaları kazının yumurtladığından hiçbir kuşkusu kalmamış. Hemen koşmuş, kazının önüne bol bol mısır dökmüş, kâsesindeki suyu tazelemiş. Kazına ne kadar iyi bakarsa, onun daha iri, daha dolgun yumurtalar yumurtlayacağını umuyormuş…
Böylece, aradan epeyce bir’ zaman geçmiş. Adamın kazı, bu süre içinde, her gün altın bir yumurta yumurtluyor-muş. Adamda, günden güne zenginleşiyormuş. Gelgelelim, günün birinde, gözünü bir para hırsıdır bürümüş; gözü paradan başka bir şeyi görmez olmuş. Bir çırpıda zengin olmanın çarelerini aramaya koyulmuş. Kaza ne kadar yiyecek, içecek verirse versin, hayvan her gün ancak bir tek yumurta yumurtlayabiliyormuş. Adamın da buna fena halde canı sıkılıyormuş. Günün birinde, aklına parlak bir buluş gelmiş; “Şu hayvanı kesip de içini açarsam, altın yumurtaların çıktığı hâzineyi ele geçirmiş olurum!” diye düşünmüş.

Hemen kümese varıp kazı kıskıvrak yakalamış. Hayvancağızın gözünün yaşına bakmadan, bıçağını salladığı gibi, kafasını uçuruvermiş! Sonra da, hemen karnını yarmaya koyulmuş, içini açtığı zaman, bir de ne görsün; Hâzinenin yerinde yeller esmiyor mu! Meğer kaz tıpkı öteki kazlar gibi, basbayağı bir hayvancıktan başka bir şey değilmiş!..

Böylece, gözünü hırs bürümüş adam da cezasını bulmuş. Artık, zengin olmak şöyle dursun, her gün ona ışıl ışıl altın bir yumurta veren kazından da olmuş!
Kıssadan hisse; Az tamah çok zarar getirir.


Advertisement

Etiketler: ,

Yorum yazın