Antasit

Antasit

Midede aşırı hidroklorik asit salgılanmasını dengelemek için kullanılan ilaçlar. Aşırı miktarlarda çoğalan mide asitliği genellikle midede yanma, ekşime duygusunun belirmesine ve bazen de bu ekşimenin yutak ya da ağıza kadar yayılmasına yol açar. Alkalin maddeler, asitlerle birleşerek nötr tuzlar meydana getirdiklerinden mide asitliğinin giderilmesini sağlarlar.

Piyasada sıvı, tablet ya da toz halinde satılan çok sayıda antasit vardır; bunların hekim tarafından salık verilen miktarlarının aşılmaması şartıyla uzun süre alınması, vücutta önemli aksaklıklara yol açmaz. Ancak, gerekli miktarlar aşılırsa alkaloz yani vücudun aşırı derecede alkali ile yüklenmesi durumu çıkar; bu durumda istek dışı titremeler yani tetani görülür.

Antasitler asidi ortadan kaldırmakla birlikte fazla asit salgılanmasına yol açan ana nedeni gidermediklerinden bu durum uzun sürerse ana nedenin bulunması gerekir. Antasitler içince bulunan maddeler çok kez alüminyum hidroksit, kalsiyum karbonat, magnezyum trisilikat ve sodyum bikarbonattır.


Advertisement

Etiketler: ,

Yorum yazın