Arena Tiyatrosu

Arena Tiyatrosu, İstanbul’da 1962’de kurulup iki yıl etkinlikte bulunmuş tiyatro topluluğu ve bu topluluğun çalıştığı tiyatro salonu.

Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun sahibi olduğu ve Asaf Çiyiltepe’nin yönettiği tiyatro

Sıraselviler’de. Belçika Konsolosluğu’nun bitişiğindeki bir işhanının en üst katınday-dı ve salonunun iç düzenlemesi arena biçiminde olduğu için bu adı almıştı. İlk kadrosunda Nurhan Nur, Ani İpekkaya. Tolga Aşkmer, Ergun Köknar. Başar Sabuncu. Tuncer Necmioğlu. Mehmet Güler-yüz gibi oyuncular vardı. Topluluk

13 Kasım 1%2’de, Asaf Çiyiltşpe’nin çevirip yönettiği, Alfred Jarry’nin Übü adlı oyunuyla perdelerini açtı. İlgiyle karşılanan bu oyunun ardından Marcel Ayme’den Başkalarının Kellesi ve Ion Luca Caragiale’den Kayıp Mektup sahnelendi. Sezon ortasında Genco Erkal ve Çetin İpekkaya’mn da katıldığı topluluk, gösterilerini Jaroslav Ha-şek’in Aslan Asker Şvayk adlı oyunuyla sürdürdü. Birinci yılın sonunda oyuncularla tiyatro sahibi arasında çıkan anlaşmazlık sonunda Asaf Çiğiltepe ve bazı arkadaşları topluluktan ayrılarak Ankara Sanat Tiyat-rosu’nu (AST) kurdular.

İkinci yıl Yıldırım Ünal, Çolpan İlhan, Üner İlsever, Bilge Şen ve Sezer Sezin’in oyuncu olarak katıldığı topluluk P. A. Breal’den Büyük Kulak ve Clarence Day’ den oyunlaştırılan Baba Evinde Hayat adlı oyunları sundu. Cüneyt Gökçer’in sahneye koyduğu Bern ard Shaw’un Sezar ve Kleopatra adlı oyunuyla Işık Yenersu, Ro-bert Anderson’m Çay ve Sempati adlı oyunuyla da Zeki Müren ve Altan Karındaş Arena Tiyatrosu’nda sahneye çıktılar. Arena Tiyatrosu, birçok ünlü oyuncu ve sanatçının ilk profesyonel çalışmalarını yaptığı bir sahne olmasıyla Türk tiyatrosu içinde özel bir yer edinmiştir. Tiyatronun adı, topluluk dağıldıktan sonra da Arena Tiyatrosu olarak devam etmiş, aralarında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nun da bulunduğu birçok başka topluluk bu sahneyi kullanmıştır. Tiyatronun bulunduğu işhanı daha sonra yıkılıp yerine yeni bir bina yapılmıştır.


Advertisement

Etiketler: , , , ,

Yorum yazın