Arthur Holly Compton

Arthur Holly Compton

Amerikalı fizikçi (Wooster, Ohio 1892-Berkeley, Kaliforniya 1962). İlk çalışmalarına Princeton üniversitesinde başladı, sonra Minnesota üniversitesine geçti, 1920’de Saint Louis, 1923’te Chicago üniversitelerinde fizik profesörü oldu. Dünyanın dönmesi, katıların öz ısıları ve özellikle X ışınlarının incelenmesinde önderlik yaptı.

1923’te, X ışınlarının grafit üzerindeki etkilerini inceleyerek kendi adını taşıyan olayı buldu. Compton olayı, üzerine X ışını düşen hafif atomların etrafa daha büyük dalga boylu X ışını yaydıklarını açıklar. Bu olay ancak ışığın tanecik teorisi ile açıklanabildiğinden, bu teorinin yeniden ilgi görmesine yol açtı. Bundan sonra Compton kendisini kozmik ışınların incelenmesine verdi, 1934’te girginlik dereceleri ayrı iki grubun varlığını tespit etti.

1927’de C. Th. R. Wilson ile Nobel fizik ödülünü paylaştı. Önemli eserleri: The İntensity af X-Rays, Reflection and the Distribution of Electrons (X Işınlarının Şiddeti, Elektronların Yansıması ve Dağılımı) [1922], X-Rays in Theory and Experiment (Deney ve Teoride X Işınları) [1935].

Bilim Adamları alt kategorisi içerisinde
Arthur Holly Compton


Advertisement

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum yazın