Bağırsak Delinmesi

Bağırsak Delinmesi

Bağırsak duvarında çeşitli nedenlerle bir delik açılması. Bağırsak içindeki sindirilmiş ya da yarı sindirilmiş besinlerin, sindirici maddeler bulunan sıvıların, bakterilerin karın içinde (periton boşluğunda) yayılmalarına yol açar.

Bağırsak delinmelerinin en olağan nedeni ülserlerdir. Bağırsağın damarlarının çeşitli nedenlerle tıkanması, bu damarlarla beslenen duvar bölümünün çürüyüp dökülmesi ve dışardan uygulanan darbeler de delinme sebepleri arasında yer alırlar. Körbağırsak takısı en çok apandisit adını alan yangı nedeniyle delinir.

Delinmeler genellikle aniden gelen ve bıçak saplanmasını andıran şiddetli bir ağrının hissedilmesine yol açar. Bağırsak delinmeleri karın boşluğuna yayılan mikroplu ve azdırıcı maddelerin karın boşluğunda yangıya yani peritonite yol açmalarına sebep olur. Gerekli cerrahi tedavi ve antibiyotik tedavisi uygulanılmazsa peritonit hastanın çok kısa bir süre içinde ölmesine yol açar.

Advertisement

Etiketler: , , ,

2 Yorum to “Bağırsak Delinmesi”

  1. eda uysal

    Ara 06. 2012

    sayın hocam benim rahatsızlığım doğuştan olan bir rahatsızlık ve ben bunun tedavisini öğrenmek ve tedavi olmak istiyorum benim rahatsızlığımdan vajina bölğeme akıntı oluyo bağırsağımdan yapmamız gerekenleri sizin tarafnızdan öğrenmeyi veya uygulamayı gereginizce arz ederim EDA UYSAL

  2. ali

    Nis 08. 2016

    Cok kisa surede ölümü gerceklesirken kasut ne ?kac gun icinde gerceklesir ???

Yorum yazın