Başparmakta Kemik Çıkıntısı / Halluks Valgus

BAŞPARMAKTA KEMİK ÇIKINTISI / HALLUKS VALGUS

Tüm bayanlar gençliklerinde ayaklarının çok güzel olduğundan ve yaşları ilerledikçe ayak şekillerinin bozulduğundan şikâyet eder dururlar. Aslında en çok şikâyet edilen ve ayakları için doktora gitmelerindeki en büyük neden başparmaklarında oluşan kemik çıkıntısıdır (Halluks Valgus) . Ortopedi doktorları tarafından sıklıkla karşılaşılan bu problem çoğu zaman hastaları kozmetik olarak rahatsız etmekte olsa da, kişiye ağrı veriyorsa tedavi edilmesi gerekli bir hal almaktadır.

Ayaklarımız yaşımız arttıkça şekil değiştirir. Özellikle ayak tarak kemiklerimizi bir arada tutan bağlar hamilelik sırasında hormonların etkisiyle veya yaşla beraber gevşer ve bu bölgenin daha da genişlemesine ve ayakta yayılmaya sebep olur. Bu oluşumda ailesel (genetik) özelliklerin de büyük etkisi vardır. Bir başka deyişle ailenizde halluks valgus varsa sizde de olma olasılığı ailesinde olmayan bir bireye göre daha yüksektir.

Unutulmaması gereken Halluks valgus’un ayakta şekil bozukluğuna yol açan bir hastalık olduğu ve tıbbi tedavinin ancak kişiye ağrı verdiğinde veya ayakkabı giymesine engel olduğunda gerekli olduğudur.

HALLUKS VALGUS’TAN KORUNMA YOLLARI

Yanlış ayakkabı giyimi Halluks Valgus oluşumunda en önemli etkendir. Eğer ailesel yatkınlık yanlış ayakkabı giyimi ile birleşirse ayakta halluks valgus gelişimi kaçınılmaz bir hal alır. Bu nedenle ayaktaki şekil bozukluklarından korunmanın en iyi yolu ayak giyimimize dikkat etmektir. Ülkemizde özellikle 40 yaş altı bayanlar ayakkabı seçerken genellikle modaya ve ayakkabının şekline önem vermekte ve sert, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmektedirler. 40 yaş üzerinde ise genelde geçmişte giyilen yanlış ayakkabılar sonucu ayak sorunları ortaya çıkmaya başladığı için ayakkabı seçiminde görünüşten ziyade rahatlık ön plana çıkmaktadır. Burada yapılması gereken ayak sağlığımız için kendi ayağımızı tanıyıp, ayak şeklimize göre ayakkabı seçimidir. Halluks valgus oluşmasını istemiyorsak yuvarlak burunlu ve 2.5-3.5 cm. topuklu ayakkabıların seçilmesi uygun olacaktır.

Eğer ayak başparmağımızda bir çıkıntı veya ağrı olmaya başladığını sezersek yapılması gereken rahat ayakkabı veya spor ayakkabıya geçmektir. Kişilere genelde önerilen parmak arası slikon makara kullanımı ağrıyı azaltmakta yararlıdır; yine önerilen diğer bir cihaz olan gece ateli’nin ise kullanması çok zordur ve hastalar tarafından genellikle terk edilmektedir. Yapılan çalışmalar adı geçen her iki yöntemin de halluks valgus oluşması veya ilerlemesini önlemede bir faydasının olmadığını göstermiştir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki halluks valgus bir şekil bozukluğudur ve ancak yapılacak bir operasyonla düzeltilebilir. Cerrahi müdahale gerekliliği kişinin ayakkabı giyemeyecek kadar bozuk şekilli bir ayağa sahip olması veya şekil bozukluğu çok fazla olmasa bile ayak ağrısının dayanılmaz olması durumunda ortaya çıkar.

Halluks valgus cerrahi tedavisi bir sanattır. Bu sanatı icra etmek için kırkın üzerinde ameliyat tekniği ortaya konmuştur. Çoğu zaman bu tekniklerden birkaçının bir arada kullanılması ile başarılı sonuç alınabilmektedir. Genellikle tek başına başparmağa müdahale ile birlikte problemli olan 2. ve 3. parmağa da müdahale gerekmektedir.

SIKLIKLA KARŞILAŞILAN SORULAR VE CEVAPLARI

1. Ameliyatta anesaaai şekli nedir?

Ayak ameliyatlarının çoğunda olduğu gibi anesaaai şekli spinal (bölgesel) anesaaai’dir.
2. Ameliyat sonrası ağrım olur mu?

Spinal anesaaai süresince ağrınız olmaz, sonrasında ise ağrı başlamadan verilecek güçlü ağrı kesiciler ile ağrı daha başlamadan kontrol altına alınır
3. Hastanede yatmam gerekir mi?

Yapılacak ameliyatın içeriğine göre bir gece süre ile yatışınız gerekebilir
4. Ayağımın üzerine basmaya ne zaman başlayabilirim?

Yapılacak ameliyatın içeriğine göre değişir. Eğer sadece parmaklara yönelik bir operasyon yapıldı ise verilecek özel bir ayakkabı ile hemen basabilirsiniz. Tarak kemiklerine de müdehale edildi ise yaklaşık 3 hafta kadar basmanız sakıncalıdır.
5. Ameliyat sonrası normal hayata ne zaman dönebilirim ?

Ortalama iyileşme süresi 4-6 haftadır. Ancak günlük hayata ve spora dönüş süresi 2-3 ay arasında değişmektedir.

Günümüzde ayak cerrahisi konusunda özel eğitim almış ortopedi uzmanlarınca uygulanan etkili ameliyat teknikleri ve ameliyat sonrası dönemde kullanılmaya başlanan, kişinin daha ilk günden ayak üzerine yüklenmesine izin veren özel ayakkabılar ve botların kullanılması ile beraber halluks valgus cerrahisinde çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.


Advertisement

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Yorum to “Başparmakta Kemik Çıkıntısı / Halluks Valgus”

 1. eda bilgin

  May 06. 2011

  bende bas parmak kenarında kemık buyumesı vardı bı sure sonra ayagımda sekıl bozuklukları meydana geldı. amelıyat oldum ve bu 2haftam
  ayagımın bırı cok ıyı hıcbır agrı sızı yok ama dıger ayagımda gecelerı sancılar oluyo ıcındekı platın ve vıdalar sankı derıme batıyo bunun sebebı nedır acaba
  ?

  Reply to this comment
 2. mamut tuncer

  Haz 03. 2011

  Benim iki ayagımda da basparmak kemik çıkıntısı var. Bu nedenle kullandığım ayakkabılarda rahat edemiyorum.Bu durum ayakkabılarıma da zarar verıyor ve bende kullanım esnasında agrılar meydana getırıyor.Kesin çözümü tıbbi mudahale mi yoksa farklı tedavi yöntemleri bulunuyor mu ? Tşk ederm…

  Reply to this comment

Yorum yazın