ÇELİK CİĞER

ÇELİK CİĞER Solunumu yöneten sinir merkezlerinin inme ya da başka bir nedenle çalışamaz duruma gelmesi halinde insan vücudunda solunumu sağlamak için kullanılan aygıt. Hastanın karnı üzerinde düzenli aralarla basınç yaratarak yapay solunum hareketi meydana getiren çeşitli makinelerden meydana gelir.
Çelik ciğer, içinde haya bulunan ve hastanın başı dışında, bütün gövdesinin içine sokulduğu silindir biçiminde madenî bir kutu olarak tanımlanabilir. Basınç meydana getirme hareketi basıncın ritmik bir şekilde değişmesini sağlayan motorlu bir pompayla elde edilir. Bu hareket aynı zamanda bir basınç ölçerle de denetlenir.
Madenî çelik ciğerden başka, gövdeyi hemen hemen bütünüyle serbest bırakan daha basit araçlar da kullanılmaktadır. Bu araçların en çok rastlananı gövdenin göğüs kısmına geçirilerek ritmik basınç hareketleriyle yapay solunumu gerçekleştiren lastik yelektir. Bu aygıtla meydana getirilen basınç hareketleri solunum aygıtına oksijen girmesini ve böylece solunumun başlamasını sağlar. Lastik yelekler son yıllarda gittikçe daha çok kullanılmaktadır.


Advertisement

Etiketler: , , , , ,

Yorum yazın