Direktör Ali Bey hayatı ve eserleri

Direktör Ali Bey (1844 – 1899)

• İstanbul’da doğan Ali Bey Düyunuumumiye’de direktörlük ,, yaptığından «direktör» takma adıyla anılırdı. Fransızca öğrendi, Tercüme odasında çalıştı. Düyunuumumiye müfettişi olarak doğu illerini ve Irak’ı dolaştı. Mutasarrıflık ve valilik yaptı. Teodor Kasap’ın yayımladığı Diyojen adlı gülmece dergisinde yazdığı yazılarla bu alandaki en güzel örnekleri verdi. Güllü Agop’un Gedikpaşa tiyatrosuna destek oldu. Ermeni sanatçılara diksiyon dersleri verdi. İstanbul’ da öldü.

• Direktör Ali Bey’in dili, çağdaşı yazarlardan daha yalındır; ayrıca, oyunlannda kullandığı dil de ustacadır. İyi bir gülmece yazarı olması, oyunlarında (Misafiri İstiskal, (1871), Geveze Berber [ 18731) güldürü öğesini kolayca yakalamasını sağlamıştır.

• Oyunların yanısıra Moliè -re (Ayyar Hamza), Eugène Grangée -Victor Bernard (Ko-kona Yatıyor), Edmond Gon-dinet’den (Gavault, Minard ve Şürekası) çeviri ve uyarlamaları ile roman çevirileri (Evlenmek İster Bir Adam) bir gülmece sözlüğü CLehçet-ül-HakayıkJ ve bir anı kitabı (Seyahat jurnali) vardır.


Advertisement

Yorum yazın