displazi

displazi
Patolojide farklı anlamlarla kullanılan bir terim. Bir organ için kullanıldığında, bu organın biçim ve mikroskopik yapısında bozukluklara yol açan bir gelişim anomalisini belirtir; bu durumda organın bazı bölümlerinde anormal büyüme, farklılaşma ve olgunlaşma sürecinde durma ve dölütsel yapılarda kalıcılaşma görülür. Doku displazisinden söz edildiğinde ise anormal bir çoğalma süreci anlaşılır; belirli bir bölgede aşırı büyüme, hacim artışı ve hasta bölgenin yapısında bozukluk ortaya çıkar. Derideki siğil ve kondilomlar, mukozadaki polip ve papillomlar, bazı bağdoku tümörleri gibi iyi huylu tümörlerin büyük bölümü displazi olarak nitelenir. Displaziler genellikle kronik aşırı uyanlma sonucunda ortaya çıkar. Etkinlikleri hormonal uyarıların denetiminde olan meme, dölyatağı, prostat gibi bezlerde hormonal dengenin bozulması da displaziye yol açabilir. Örtücü epitel dokuda hücre olgunlaşması ve farklılaşması sürecinde bir bozukluk olduğunda dokuda bir çoğalma ve büyüme olmasa bile displaziden söz edilir.


Advertisement

Etiketler: , , , , ,

4 Yorum to “displazi”

 1. TUNCAY SEVİNDİK

  Nis 05. 2012

  hocam ben 15 gün önce boğazdan anestizi oldum ses kısıntısından dolayı patoloji sonucunda orta dereceli displazi olarak tanı ortaya çıktı bu tür hastalık ‘ın kanserle ilgisi varmı bana açıklarsan memnun olurum saygı ve selamlar.

  Reply to this comment
 2. muhlis

  Eyl 15. 2013

  Hocam merhaba endoskopi sonucu yayginintestinal metaplazi komlet tip hafif displazi kolonoskipide inenkolon transfers kolondasipastite yaziyor cok siddetli agrilarim var dahiliyeye gosterdim birsy anlamadi ilac bil yazmadi ben anlayamadim bu durumu.beni aydimlatirsaniz sevinirim

  Reply to this comment
 3. LEMAN

  Eyl 20. 2014

  HOCAM MERHABA. BENİM SES TELLERİMDE ÖNCE ÖDEM SONRA NODÜL VE PATOLOJİDE DE SOL SES TELİMDE AĞIR DİSİPLAZİ TANISI KONULDU. BUNUN İÇİN NE YAPMAMIZ GEREKİYOR? KANSER RİSKİ VAR MIDIR ACABA? YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  Reply to this comment
 4. hacer

  Tem 12. 2016

  Hocam merhaba 1 ay once ses teli mls ameliyati oldum patolaji sonucumda hafif displazi ve kronik iltahap degisiklikleri vikti bunun tedavisi nedir kanser riski varmidir bu durum beni rahatsiz ediyor bana aciklama yaparsaniz cok sevinirim tskr ederim

  Reply to this comment

Yorum yazın