Fitil

Fitil

Vücuda anüs yoluyla verilen mumlu veya jelli madde. Fitil, göden bağırsağın ılık mukoza zarlarına değer değmez erir. Böylece içerdiği ilaç maddesi hemen çözülür ve bağırsaklar tarafından kolaylıkla soğurulabilecek bir duruma gelir. Bu nedenle fitil ilaçların soğurulmasını kolaylaştıran bir araç olmaktadır.

Fitiller yerel olarak kullanılan bir ilacın, yoğun uygulamaları için çok yararlıdır. Örneğin göden bağırsak yangılanmalarında steroitli fitiller oldukça etkili olmaktadırlar. Acıya ve yanmaya yol açan basurun tedavisinde de fitil kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda fitiller, mideye rahatsızlık veren ilaçların yerine kullanılırlar. Örneğin, mideleri aspirine karşı duyarlı olan kimseler, ağız yoluyla aspirin almak yerine fitil koyarlar. Ayrıca hastada mide bulantısı ve kusma olduğu zaman, ağızdan ilaç verilmez; bu durumda fitil veya kalçaya yapılan iğneler kullanılır. Birçok astımlı hasta beraberlerinde astım krizleri için hazırlanmış özel fitillerden bulundurur. Solunum güçlüğü başgösterdiğinde, tek fitil bile hastayı sıkıntıdan kurtarmaya yeterli olur.

Fitillerin bir yararı da çocuklara uygulandıkları zaman ortaya çıkar. Çocukların çoğu hap yutmak istemediğinden ilacı anüs yoluyla verme yoluna gidilir. Hemen hemen bütün ilaçlar fitil biçiminde kullanılabilirler. Müshillerin, yatıştırıcı ve ağrı dindirici ilaçların fitil şeklinde alınanları vardır.

Fitil kullanmak güç değildir. Hasta sol yanı üzerine yatar, butlarını ayırır ve fitili yavaşça anüsten içeri iter. Bazı doktorlar fitil koyarken eldiven takılmasını önerirler. Anneler fitil koyarken tırnaklarının çocuğu zedelememesine dikkat etmelidirler.

Fitil konduktan sonra hasta birkaç dakika dinlenmelidir. Çocuklarda, annenin bir süre çocuğun butlarını bir arada tutması iyi olur. Müshil olarak kullanılan fitiller uygulandıktan sonra, dışarı çıkma ihtiyacı belirebilirse de diğer fitillerin bu tür etkisi olmaz.


Advertisement

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum yazın