Folikül uyarıcı hormon fsh

Folikül uyarıcı hormon fsh
Beynin arkasında yer alan hipofiz bezinin ön kısmındaki hücreler tarafından salgılanan bir cinsel hormon. Kimyasal yapısı iyice bilinmeyen bir proteindir. Gonadları tohum hücresi üretmeleri için uyardığından gonatrofik olarak nitelendirilir. Bu hormon, beyin hipotalamusunun çıkardığı bir başka hormonun etkisiyle hipofizde salgılanır.
Erkeklerde ersuyu borucuklarının gelişmesinde ve sperma hücrelerinin oluşmasına(spermatojen) uyarıcı rol oynar. Erkeklerde devamlı olarak salgılanan bu hormonun salgılanması, kadınlarda âdet görme süreleriyle ilgili değişiklik gösterir. Âdet görmeden hemen sonra lüteinleştirici hormonla birlikte bu salgı da artar. Folikül uyarıcı hormon yumurtalık foliküllerinin gelişmesini ve östrojen salgılamasını sağlar. Folikül uyarıcı hormon en çok iki Âdet arasındaki sürenin ortasında, yani yumurtanın oluştuğu sırada salgılanır ve ikinci âdete yaklaşıldıkça azalmaya başlar, östrojen, hipotalamus üzerinde folikül uyarıcı hormonun salgılanmasını önleyici etki yapar. Doğum kontrolü haplan östrojen ve progestin içerdiklerinden, doğal östrojenin etkisini yaratarak hipofiz bezinin folikül uyarıcı hormon ve lüteinleştirici hormon salgılamasını önlerler. Folikül uyarıcı hormon salgısının bu yolla engellemesi üzerine, yumurta oluşmaz ve gebelik olasılığı ortadan kalkar.
Bu hormonun salgılanmasını etkileyen psikolojik etkenler de vardır, örneğin kuşlarda yumurtlamayı artıran bu salgı, ilkbahar ve yazın uzun günlerde çoğalır. Aynı şekilde Eskimo kadınlarının da, uzun ve karanlık kış günlerinde yumurta oluşturmadıkları ileri sürülmüştür. Yalancı gebelik durumları da, psikolojik etkenlerin bu hormonun salgılanması üzerinde oynadığı rolü göstermektedir.
Yaş dönümünden sonra kadınlarda bu hormon kesintisiz olarak ve fazla miktarda salgılanmaya başlar. Bunun nedeni östrojenin bu dönemde folikülin uyarıcı hormonun salgılanmasını denetlemeye yeterli olmayışıdır. Yaş dönümüne giren kadınların sidiklerinde çok miktarda bulunan folikülin uyarıcı hormon, kısırlığın tedavisinde kullanılan ilâçların hazırlanması için zengin bir kaynaktır.


Advertisement

Etiketler: , , , , , ,

Yorum yazın