Forseps nedir

Forseps nedir
Kapatılabilen ve birbirine bağlı iki kolu, olan bir âlet. Küçük forsepsler ameliyatlarda, büyük forsepsler ise .kimi doğumlarda kullanılır. Bu tip doğumlarda çocuğun başı dölyolundan forseps yardımıyla dışarıya yavaşça çekilerek çıkarılır. Forseps ile doğum sanıldığı gibi acı’ verici olmayıp, batı ülkelerin-de özellikle ABD’de bugün hemen bütün doğumlarda, doğumun ikinci aşamasını kısaltmak ve bebeğin başını çıkarmak için hekimin başvurduğu bir yöntemdir.
Forsepsin 1600 yılında İngiltere’de Chamberlen adında bir hekim tarafından bulunduğu sanılmaktadır. Fakat ancak XIX. yüzyılda yaygın hale gelmiştir. Bugün kullanılan forsepsler metalden yapılmaktadır. İki kolu ve hafifçe kıvrık iki ucu vardır. Kollar orta yerlerinden ekli olup uçlan birbirlerinin üzerine kapanabilir. Hafifçe kıvrık olan uçlar bebeğin başı çevresine yerleştirilir. Hekim forseps kullanılması gerektiğine karar verince dölyatağının girişini keserek genişletir. Sonra forsepsin önce sol, sonra sağ ucunu bebeğin başı çevresine yerleştirip uçlan kapatarak bebeğin başını yavaşça dışarıya çeker. Forsepsin anneye hiç bir zararı olmadığı gibi, bebeğin başını da, doğumun son anlarında ortaya çıkabilecek herhangi bir zedelemeden korur. Ender olarak forsepsle alınan çocukların yüz sinirlerine basılması nedeniyle yüzde çarpılma olabilirse de bu durum önemli değildir ve kısa süre sonra düzelir.
Doğumun uzun sürmesi, zehirlenme ve kalp hastalıkları gibi gebelik arızalan, dölütle ilgili komplikasyonlar, özellikle bebeğin çok acele oksijene ihtiyaç göstermesi gibi durumlarda, mutlaka forseps kullanılması gerekir.


Advertisement

Etiketler: , , , , , ,

Yorum yazın