Fosfataz

Fosfataz

Bazı tek fosforlu esterlerin hidrolizinde rol oynayan enzimler.

Asit fosfataz: Prostat, karaciğer, dalak, alyuvar ve trombositlerde değişik izoenzimler halinde bulunur. Prostat kanserlerinde, kemikte metastaz yapan kanserlerde, hemoliz olan hastalıklarda artar. Kandaki normal değerleri 0-12 Ul/lt’dir.

Prostatik asit fosfataz: Prostat dokusunda üretilen asit fosfatazdır. Prostat kanserinde belirgin ölçüde artarsa da, prostat hipertrofisi (büyüme) gibi iyi huylu durumlarda da artabilir. Artışı bir metastazı gösterdiğinden özellikle prostatın çıkarılmasından sonra tümör belirteci olarak kullanılır. Kandaki normal değerleri 0-5 UI/ It’dir.

Alkali fosfataz: Osteoblastlar (kemik yapan hücreler), safra yollan ve bağırsakta üretilir. Parathormon salgılayan tümörlerde, kemik metastazlarında ve karaciğer hastalıklarında yükselir. Osteoporoza (kemik dokusunun yoğunluğunun azalması) bağlı olarak menopozda da artabilir. Kandaki normal değerleri 60-470 Ul/lt’dir. İzoenzim alkali fosfataz: Alkali fosfatazın fraksiyonlarının araştırılmasında kullanılır. Alkali fosfatazın toplam değeri yüksek bulunduğunda bunun nereden kaynaklandığının (kemik, karaciğer, bağırsak) kesin olarak ortaya çıkmasını sağlar. Özellikle kemik hastalıklarını karaciğer hastalıklarından ayırt etmede yararlıdır. Kandaki normal karaciğer fraksiyonu 15-96 Ul/lt; bağırsak fraksiyonu 0-13 Ul/lt’dir.


Advertisement

Etiketler: , ,

Yorum yazın