Gana Hakkında Bilgiler

Gana Hakkında Bilgiler

GANA Batı Afrika’da, Ingiliz Uluslar Topluluğu üyesi devlet. Yüzölçümü 238.537 km’, nüfusu 15.310.000 (1990), başkenti Akra. Atlas Okyanusu kıyısında güneyden Gine Körfezi, kuzeyden Volta, doğudan Togo, batıdan Fildişi Kıyısı ile çevrilidir.

Gana’nın güneyi genellikle alçak ve bataklık, kuzeyi çok’ağaçlık düzlükler halindedir. Doğusunda bulunan Volta Gölü, Volta Irmağı ile kollarının sularıyla beslenir. Kıyı kesiminde tropikal nemli iklim egemendir. Kuzeye doğru çıkıldıkça yağışların azalmasına bağlı olarak bitki örtüsü seyrelerek savana dönüşür.

Hızla artmakta olan nüfus, Ülkenin güney kesiminde yoğunlaşmıştır. Büyük kentler de buradadır. Akra, Kumasi, Sekondi-Takoradi Ekonominin en önemli kesimi tarım kesimidir. Halkı beslemeye yetmeyen yiyecek bitki (mısır, darı) üretiminin yanı sıra en önemli üretim kakaodur (dünyada birinci). Yılda 400.000 ton kakao üretilmekte ve bunun hemen hemen tamamı dışarıya satılmaktadır. Ayrıca önemli miktarda boksit, manganez, altın ve elmas madenleri vardır, ama gerektiği gibi işletilememektedir. Volta Barajı’nın ve bunun üzerine Akosombo Hidroelektrik Santralinin yapımı enerji üretimini artırmıştır. Üretilen elektriğin büyük bir bölümü alüminyum endüstrisinde, kalanı aydınlatmada ve çeşitli endüstrilerde (besin, tekstil, mekanik, vb.)

kullanılmaktadır.

19. ytlzyılı ortalarından sonra Altın Kıyısı adıyla anılan bir İngiliz sömürgesi olan Gana 1957’de bağımsızlığa kavuştu. O zamanki önder Kvame Nkrumah cumhurbaşkanı seçildi. Ülkesini hızla modernleştirmek ve Afrika Birliği’ni kurmak tutkusuna kapılan Nkrumah çok geçmeden tek partiye dayalı kişisel bir diktatörlük kurdu. 1966’da bir darbe ile devrilmekten kurtulamadı. 1969’da sivil yönetime dönüldüyse de 1972’de ikinci bir darbe ile yeniden otoriter rejim kuruldu. 1979’da yapılan yeni bir darbe eski darbeci generallerin iktidarına son verdi. Yapılan seçimleri Nkrumah’ın Halk Partisi kazandı. Üçüncü kez cumhuriyet kurarak yeni bir anayasa ilan edildi. 1979 ve 1981 yıllarında ise hava teğmeni Jerry Rawlings başkanlığa getirildi.


Advertisement

Yorum yazın