Güney Marmara Bölümü Özellikleri

GÜNEY MARMARA BÖLÜMÜ, Marmara bölgesinin Kocaeli yöresi (Kocaeli yarımadası, Sapanca gölü ve çevresiyle Adapazarı ovası) dışında ve Marmara denizinin güneyinde kalan bölümü ile Gelibolu yarımadasını kapsar.

Yeryüzü şekilleri bakımından Kuzey Anadolu dağlarıyla bunlar arasındaki u-zun olukların ve içbatı Anadolu eşiği ile platolarının karşılaştığı bir bölüm durumundadır. İklim ve bitki örtüsü yönünden de bir yandan Karadeniz’in öte yandan Ege denizinin (Akdeniz’in) etkisi açık olarak görülür. Ulaşım ve ekonomik etkinlikler açısından da imparatorluk döneminin başkenti, Cumhuriyet döneminin milyonluk kenti İstanbul’a ve onun günlük gereksinmelerine yönelmiş yöreler topluluğu durumundadır.

İzmit körfezi – Sapanca gölü – Adapazarı ovası. Samanlı yarımadası ve dağlarıyla Geyve boğazının (yarmavadi-sinin) ötesinde Karadağ, Gemlik körfezi – İznik gölü havzası – Pamukova, Güney Mármara (Mudanya) dağları, Gönen ovası – Manyas ve Ulubat gölleri – Bursa ve Yenişehir ovaları, hep doğu – batı doğrultulu öğeler olarak Karadeniz bölgesinin batı bölümünün u-zantılarıdır. Uludağ ve güneydoğu u-zantısı Emir – Türkmen dağlarının, Biga yarımadası içbatı Anadolu platolarının uzantıları olmalıdır.

Ege ve Marmara kıyıları, Güney Marmara dağları ve bunların gerisindeki çukurovalar Akdeniz bitkileri ve tarımsal etkinlikleriyle Ege bölgesine, yükseklerdeki nemli orman basamağıyla Karadeniz bölgesine yönelir. Güney Marmara bölümü, yaz kuraklığının belirginliğiyle Akdeniz iklimine yönelirken kışın da kuzeyin soğuk hava akımlarına açık bulunur.

Tarımsal ürünlerin başlıcaları tahıl, üstün kaliteli sebze ve meyve ile endüstri hammaddeleridir. Hayvancılıkta, süt ineği, kasaplık sığır ve koyun yetiştirilir. Koyun‘arın merinoslaştırılması bakımından atılımlar iyi sonuçlar vermektedir. özellikle Bursa yöresi, ipek-böceği yetiştirilmesinde ve ipek üretiminde en başta yer alır. Denizlerde kıyı ve ayrıca göl balıkçılığı gelişmektedir. Endüstri, yalnızca Bursa gibi büyük bir kentte toplanmakla kalmamış, Gölcük, Gemlik, Bandırma, Balıkesir gibi büyükçe veya küçük merkezlere de ayak basmıştır. Qüney Marmara bölümü, yollar ve ulaşım bakımından yalnız kendi içinde değil, İstanbul’a, İzmir’e, Ankara’ya ve anayollara bağlılık bakımından da oldukça iyi durumdadır. Nüfus yoğunluğu, Türkiye ortalamasının epeyce üstündedir. En yoğun nüfuslu yerler o-valar (Bursa, İnegöl, Yenişehir vb.) ile kıyılardır. Bursa (346 100) ve Balıkesir (99 500) iki büyük merkezdir. Bunları, Gölcük, İnegöl, Bandırma, Çanakkale ve Mustafakemalpaşa izler. Turizm bakımından Bursa ve Uludağ başta olmak üzere- İzmit ve Gemlik körfezi kıyıları ile Erdek hızla gelişmektedir.


Advertisement

Yorum yazın