İletişimde Mesafeler

İletişimde Mesafeler

Sözsüz iletişimde mesafelerin özel bir önemi vardır. Mesafeyi bilinçli kullanarak karşımızdakine mesaj verebiliriz. Pek çok kaynakta kişiler arası ilişkileri tanımlamak için mesafeler 4 ana başlıkta verilir.

0-40 cm Mahrem Alan/En Yakın Alan: Buraya seçtiğimiz, izin verdiğimiz kişileri almak isteriz. Çocuğumuz, eşimiz, sevgilimiz. Bu alanda bizim seçmediğimiz kişiler ile uzun süre birlikte olmak istemeyiz; uzun süre birlikte olmak kızgınlık yaratabilir. Kalabalık otobüslerde sıklıkla kavga çıkması, sinirlerin gergin olması bu yüzdendir. Aynı şeklide asansörde mahrem alanımızda bulunan diğer kişi(ler) ile göz teması kurmaktan özellikle kaçınırız. Böylece o kişilere ‘burada seninle bulunmayı ben seçmedim. Asansör durduğu anda bu durum da sona erecek’ mesajı verilir.

40-75 cm Kişisel Alan: Arkadaşlarımızla, dostlarımızla ve hoşlandığımız, yakın bağlantıda olduğumuz kişiler ile birlikte olduğumuz alandır. Bu alana da kişileri seçerek almak isteriz. Sosyal ortamlarda kişisel alanda yapılan uzun süreli konuşmalar dikkat çekicidir.

1-2 m Sosyal Alan: İş görüşmelerinde, sosyal aktivitelerde, yeni tanıştığımız ya da az tanıdığımız kişiler ile iletişimde kullandığımız mesafedir. Mesaj alışverişinin sürekli ve verimli olması için, görüşmenin bu alan içinde yapılması önem taşır. Aksi halde araya giren mesafe nedeni ile iletişimde kopukluk olabilir. Karşımızdaki kişinin mimiklerini, vücut dilini, ruh halini rahatlıkla izleyebiliriz.

3 m + Genel Mesafe: Özel ve önemli konularda, karara bağlanması gereken konularda bu mesafeden sonuç almak pek mümkün olmaz; büyük ölçüde mesaj kaybı olur. Bu mesafeyi bilinçli olarak kullanan, bilinçli olarak araya bu mesafeyi koyan kişinin iletişime çok az zaman ayırmak istediği ya da iletişimi sonlandırmak istediği anlaşılabilir. Öte yandan öğretmen, okul müdürü, yönetici, sigorta temsilcisi, satış temsilcisi gibi meslek elemanlarının etkili ileşimde bulunmak istedikleri kişiler ile aralarında bu kadar mesafenin olmamasına özen göstermeleri önemlidir.


Advertisement

Yorum yazın