İnsan Nedir

İnsan Nedir
İnsangiller familyasından iki ayağı üzerinde yürüyen, iki becerikli eli olan, üstün akıllı
canlı. Yeryüzünde yaşayan canlılar arasında en çok gelişmiş olan yaratıktır, öbür memeli hayvanlardan ayıran özellikleri, iki ayak üzerinde dik durup yürüyebilmesi, beyninin çok güçlü gelişmiş olması, düşünme, kavrama ve konuşma yetenekleridir, insan vücudunun öbür gelişmiş hayvanların vücut yapılarıyla karşılaştırılması sonucunda, insanın yüzbinlerce yıl süren bir evrim ve gelişme ile, hayvanların ayrı bir dalından türediği anlaşılmıştır. Kafatası ve öbür kemik buluntuları, bu yargının başlıca kanıtlarıdır. Gelişme birçok aşamadan geçmiştir. Irklar, ilk insandan türemiştir.

insan vücudu baş, boyun, gövde, kollar ve bacaklardan meydana gelmiştir, iskelet, organların desteği ve dayanağı, birçoklarının da dış etmenlere karşı koruyucusudur. Kafatası ve yüz kemikleri beyni, duyu organlarını, göğüs kafesi akciğerleri ve kalbi korumaktadır (Bak. Kemik, Eklem). Kaslar (Bak.), kemikleri her yönden kaplamış ve iğ biçimli uçlarıyla kemiklere, sımsıkı bağlanmıştır. <‘ Deri, en dış koruyucu olmak üzere tüm vücudu kaplamıştır. Beden içindeki organlar bir bölümü, beslenmeye, madde değişimine ve büyümeye yarar. Bunlar, şu gruplara ayrılır.

sesi. 2) Solunum organları: burun (Bak.), gırtlak (Bak.), hava boruları, bronşlar, akciğerler (Bak.). 3) Sidik organları: böbrekler, sidik boruları, sidik torbası vb. 4) İç bezler. 5) Cinsel organlar. 6) Kalp ve kan dolaşım sistemi.

Sinir sistemi, bütün yaşama etkinliklerinin düzenli gidişini ve işleyişini sağlar. Bu sistem 1) Merkezler (beyin ve omurilik), 2) bunlardan vücudun her yerine uzanan sinirlerden oluşmuştur.

Duyu organları (gözler, kulak, dil, burun, deri), insanın dış dünya ile olan ilişkilerini sağlar.

Vücut ve organlar «hücre» denilen çok küçük parçacıklardan oluşmuştur. Bütün vücutta %68 su, %20 yumurtaakı, %2,5 yağ, %9 – 10 mineraller (fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum ve kalyum tuzları) vardır.


Advertisement

Etiketler:

Yorum yazın