İpek Böceği Nedir

İpek Böceği Nedir

eklembacaklılar dalının böcekler sınıfı, pulkanatlılar takımı, ipekböceğigiller familyasındandır. Larvaları (Bak.), dut yapraklarıyla beslenir. Pupa haline geçerken salgıladığı lifle kendi üzerine bir koza sarar. Anavatanı Çin olmakla birlikte, hemen hemen bütün ılıman ve astropikal iklimli ülkelere yayılmıştır.

îpekböceği kelebeği kısa sık tüylü ve kirli beyaz renktedir. Kanatları pullarla kaplıdır. Her dişi kelebek, yaklaşık 800 yumurta yapar. Toplanan bu yumurtalar, kışın, serin bir yerde korunur. İlkbaharda, dut ağacı yaprakları yeterince büyüdüğünde yumurtaların açılması ve larvaların (kurtçuk) çıkması sağlanır, önce siyah olan renkleri sonradan beyaza veya sarımtırak beyaza dönüdür.

Tırtılların vücudu 12 boğumludur. Baştan sonraki ilk üç boğuma bağlı üç çift, son 5 boğumda 5 çift ayak bulunur. Ön ayaklar tutunmayı, son beş çift ayak ise yürümeyi sağlar. Solunum delikleri yanlardadır. Tırtıllar 35 – 40 günde büyür ve bu arada 4 kez deri değiştirir. Bu aşama sonunda, böceğin hortumu andıran alt dudağından çok ince lifler çıkmaya başlar. Artık dallar üzerine askılar yaparak bunların arasına koza yapmanın zamanı gelmiştir. Böcek, koza içinde krizalit aşamasını 3-4 haftada tamamlar; sonra onu deler ve kelebek halinde dışa çıkar. Kozayı saran ipek liflerinin u-zünluğu 4000 m.’ye erişebilir. Ancak kelebeğin çıkması, bu ince tellerin parçalanmasına yol açar. Bu işle uğraşanlar yeterince yumurta alabilmek için, kozalaklardan bir bölümünün delinmesine katlanmak zorundadırlar. Fakat kozaların çoğu, fırınlanarak, ya da sıcak suda haşlanarak delinmeleri önlenir. Kozalar, haşlanmış ya da fırınlanmış olarak satışa çıkarılır.


Advertisement

Etiketler: , ,

Yorum yazın