John Cabot Kimdir – Keşifleri

John Cabot Kimdir – John Cabot Keşifleri – John Cabot Hayatı – John Cabot Nereyi Keşfetti

• Cenova’da doğduğu sanılan Giovanni Caboto (1450-1498), genç yaşta Venedik’e yerleşti; denizcilik ve ticaret sanatını öğrendi. Doğu ülkelerini ve Mekke’yi dolaştığı sırada, kendisine baharat yetişen yerler üstüne değerli bilgiler veren Arap tüccarlarla ilişki kurdu. Batıya doğru giderek Atlas Okyanusu’nu aşmayı ve bu ülkelere ulaşmayı Kristof Kolomb’dan önce düşündü. Ama Kolomb ondan önce davrandı.
• Giovanni Caboto, ikinci (ya da üçüncü) yurt olarak İngiltere’yi seçti. İnatçı bir kimse olan ve Cenovalı yurttaşı Kristof Kolomb’un başarısının aynını gerçekleştirmek isteyen Caboto, «hristiyanların o güne dek bilmediği adalara, kesimlere, bölgelere ve illere» yapılacak bir keşif gezisinin komutanlığının kendisine verilmesi için her şeyi yapmaya hazırdı. Henry VII, tasarısını onayladı ve ona bir yetki mektubu verdi, ama seferin masraflarını karşılamadı. Bu atılıma elde ettiklerinin tümünü yatıran Caboto, 18 tayfasıyla Matthew adlı gemiye binerek 1497 yılının mayıs ayında yola çıktı. 24 Haziran’da gemi karaya(Cap Breton adasına ya da New Foundland’a) ulaştı.
• Baharat ülkesine Kolomb’ dan çok daha erken ulaştığına inanan Caboto, İngiltere’ye döndü ve amiral unvanını kazandı. Kral onu yeni bir seferle görevlendirdi. Ertesi yıl, bulacağı yerleri sömürgeleştirmek ve baharat yetiştirmek amacıyla, Caboto yeniden denize açıldı. Ama —büyük olasılıkla Grönland ya da Labrador kıyılarında baharat yerine ormanlar, ırmaklar, buzlu geniş alanlar buldu. Su üstünde yüzüyormuş gibi duran buz
bloklarından biraz korkan Caboto, İngiltere’ye döndü ve orada öldü.
• Gezileri sırasında bazen Caboto’ya eşlik eden oğlu Sebastiano (1476-1557), yaşamı sırasında Kolomb kadar ün kazandı. Çok iyi bir kaptandı, 1512’de İspanya kralı Katolik Fernando tarafından çağrıldı ve «denizler kaptanı» unvanıyla onurlandırıldı. 1518’de Kari V onu piloto mayor (Başkaptan) görevine atadı; gerçek görevi, uzak denizlere seferler düzenlemek ve denizcilerin getirdiği gözlemler arasında bağlantı kurmaktı.
• 3 Nisan 1526’da Sebastiano Caboto, düşsel altın ülkesi Tarsis ve Ophir’i bulmak, Molük adalarına gitmek için yola çıktı. Ne var ki, kaptan gemisi Brezilya açıklarında batınca, tasarıdan vazgeçmek zorunda kaldı. Rio de La Plata bölgesini gezdi, Uruguay’a doğru ilerledi ve yerlilerin saldırısına uğradı. İspanya’ya döndü, ama Kari V’in gözünden düştü ve bir süre Oran’a sürüldü.
• 1548’de yeniden İngiltere’ye gitti; Edward VI tarafından ömür boyu «serüvenci tüccarlar derneği» başkanlığına a-
tandı; Rusya, Tataristan ve Çin ile deniz yolunda doğrudan bağlantı kurma olanağını titizlikle inceledi. Birçok kez gemiler donatarak, kuzeyden geçerek Londra ile Moskova arasında ilişkiler kurdu.


Advertisement

Yorum yazın