John Couch Adams

John Couch Adams

İngiliz astronomi bilgini (Cornwall 1819-Cambridge 1892). Bir çiftçi ailesinin çocuğuydu, Cambridge Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1843’te aynı üniversitede görev aldı. 1851 ‘de Royal Astronomical Society’nin başkanı oldu. Bir yıl iskoçya’da çalıştıktan sonra yeniden, Cambridge Üniversitesi’ne döndü, bu üniversiteye bağlı gözlemevinin müdürlüğüne atandı. (1861) Ölümüne kadar bu görevde kaldı. 1871’de Uranus gezegeninin Hershel’ ce keşfiyle başlayan gözlemler sonucunda, bu gezegenin yörüngesinde bir dakikaya varan sapmalar saptadı. Öğrencilik yıllarından beri bu konuyla ilgilenen Adams, 1845’te bu sapmanın başka bir gezegenin Uranus ile çekim etkileşmesi yüzünden olduğunu düşünerek, bu bilinmeyen gezegenin yörüngesini ve kütlesini hesapladı. .Bu sırada aynı konuda çalışma yapan Fransız bilgini La Verrier’in önerisi üzerine, Berlin Göz-lemevi’ndeyeni gezegeni arama çalışmaları başladı. 1846’da bu çalışmalar olumlu sonuç verdi. Bu yeni gezegene önce La Verrier’in adı verilmesi önerilmişken, Adams’ın da buna katkısı göz önünde tutularak “Neptün” adı üzerinde uzlaşmaya varıldı.

Adams’ın Güneş sistemi dinamiği ve yer manyetizması hakkında da çalışmaları vardır. Her yıl kasım ayı içerisinde görü-, len göktaşı yağmurlarının, Güneş sistemi içinde Jüpiter, Satürn ve Uranus gibi büyük gezegenlerin etkisi altında kalan bir yörüngede hareket ettiklerini öne sürdü. Yer manyetizması üzerindeki Gauss kuramının değişmezlerini hesaplamak uzun zamanını aldı.

Çalışmaları ölümünden sonra, kardeşi W.G. Adams ve R A. Sampson’un emekleriyle yayımlandı: “The Scientific Papers of John Couch Adams” (John Couch Adams’ın Bilimsel Yayınları, 2 cilt) 1896-1900.


Advertisement

Etiketler: ,

Yorum yazın