Kan Tutması

Halk arasında “kan tutması”, literatürde hemofobi denilen bu durum normalde kan ve yaralanma fobisidir. Kan görüldüğünde pek çok insanın rahatsız olması normaldir. Kan korkusu ya da fobisinde ise kaza, sakat insanlar, parçalanmış bedenler görmek, iğne yaptırmak, kan aldırmak, diş çektirmek ve iğne yaptırmak gibi durumlarda kalp ritminin değişmesi, bayılacak duruma gelme ve mide bulantıları görülmektedir. Kişiler sıklıkla bayılabilir.

Kan tutması sorununu yaşayanlar zorunlu tıbbi işlemlerden dahi kaçınır. İğnelerini yaptırmayan hastalar, ameliyat olmayan, doğurmaktan çekindikleri için hamile kalmayan insanlar vardır. Fobileri olan bu kişiler doktora gitmez, hasta bakımına katılamaz, belgesel izeleyemez, meslek seçimlerini bile bu duruma göre yaparlar.

Fobik kişilerin tepkileri değişiktir. Bazıları kanın kelime olarak kullanımından bile rahatsız olurken bazı fobikleri ambulans görmek etkiler. Kendi kanından rahatsız olan kişilere rastlamak pek olası değildir.

Psikolojide yer lan pek çok fobi durumundan farkı bu kişilerin ailelerinde de aynı problemi yaşayan insanlar olma sıklığıdır. Çocuklukta başlayan kan fobisi binlerce yıldır vardır. Kan fobisi psikolojik terapiler ve alıştırma tedaviler yardımı ile atlatılabilmektedir


Advertisement

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum yazın