Kedi Tırmığı Hastalığı

Kedi Tırmığı Hastalığı

Kedi tırmığı hastalığı kendi kendine iyileşen, granülomatöz ve irinli bir lenfadenittir, etkeni muhtemelen klamidyadır, ama bir virüs olması olasılığı da vardır. Etkeni izole etme çabaları başarısız olmuştur.

Kedi tırmığı hastalığı tanısı konan hastaların lenf düğümlerinden aside dirençli fotokromojen basiller izole edildiğinden, bazı raporlarda, hastalıktan atipik mikobakterilerin sorumlu olabileceği öne sürülmüştür. Hemen hemen olguların tümünde hastalık, kedilere temasla bağlantılıdır. Hastaların öyküsünde bir tırmalanma veya ısırılma öyküsü vardır.

Giriş bölgesinde (genellikle kol ya da elde) geçici bir papül oluşur ve bölgesel lenf düğümleri ileri derecede şişer. Ateş değişik derecelerdedir. Haftalar veya aylar süren bir dönemden sonra lezyonlar yavaş yavaş geriler irinleşme olabilir ya da görülmez. Çıkartılmış lenf düğümlerinde irinleşme odakları ya da oldukça seyrek nötrofil içeren, nekrotik doku artıklarından oluşmuş bir merkez ve bunun çevresinde geniş bantlar halinde epiteloid hücreler, arada birkaç dev hücre görülür.

Tablo lenfogranuloma venereuma benzer, hatta kronik tularemi veya tüberkülozla karıştırılabilir. Kedi tırmığı olduğu bilinen hastaların irinli materyelinden hazırlanan antijenle yapılan özgül bir deri testi tanı koyulmasında yardımcı olur.

Hastalıklar alt kategorisi içerisinde
Kedi Tırmığı Hastalığı


Advertisement

Yorum yazın