Kramp

Kramp

Kasların istemsiz ve acı veren kasılmaları. Kramp genellikle kalçada bulunan kaslarda olursa da vücudun herhangi bir yerindeki bir kasa girmesi de mümkündür. Kramp çok yaygın bir durumdur. Ancak belirtileri vücuda kramp girmesi olan belli hastalıkların dışında ortaya çıkan krampların nedeni bilinmemektedir.

Örneğin tetanozda el ve ayaklara kramplar girer. Diğer kramplı hastalıklar arasında raşitizm; paratiroit bezinin yetmezliği (hipoparatiroidizm), Addison hastalığı, ileri derecedeki böbrek hastalıkları ve peptik ülserle sindirim bozukluğunun tedavisinde aşırı derecede alkali maddelerinin kullanılması sonucu oluşan alkalosis yer alır. Süreğen alkolizm de özellikle kollarda ve bacaklarda kramplara yol açar.

Krampların çeşitli türleri vardır. Sağlıklı insanları da etkileyen bu krampların nedeni, kramp giren kasın aşırı derecede hareket ettirilmesidir. Futbolcularda ve yüzücülerde görülen kramplar bu nedene bağlıdır. Bazı insanlara kramp uyurken ya da dinlenirken girer. Bu tür krampların en kötüsü bir yerde oturan bir kimse arkasına bakmak için döndüğünde kaburga kemikleri arasındaki kaslara giren kramplardır. Kaburga kasının bu ani kasılması soluk almayı son derece güçleştirir ve insanı hareketsizi bırakır. Bu kramp kişide, kendisinde kalp hastalığı olduğu sanısını uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

Kramplar kasların aşırı derecede kullanıldığı işlerde çalışanları da etkiler. «Yazar krampı» olarak bilinen bu tür kramplardan biri, yazarlardan başka daktiloları, telgraf operatörlerini, bestecileri ve çalgıcıları da etkiler. Hastalık ve gerginlik durumları da vücuda kramp girmesinde önemli rol oynar.

Demir çelik endüstrisi işçileri, ateşçiler ve kömür madenleri gibi sıcak ortamlarda çalışarak aşırı derecede terleyen kimselere, vücutlarının çok miktarda sodyum klorür (tuz) kaybetmesi sonucunda sık sık kramp girer. Bir maden işçisi vücudundan 1 kg.’a yakın ter atar. Bu kadar terle dışarı atılan sodyum klorür kaslarda krampa yol açar. Kolera hastalığında da aynı nedenle kramplar görülür. Koleralı hasta dışkıyla birlikte büyük miktarda tuzu vücudundan atar. İvegen ateşli hastalıklarda vücudun çok miktarda su kaybetmesi de ağrı veren kramplara yol açar. Uzun mesafe koşucularına ansızın giren sancıların diyafram krampı olduğu sanılmaktadır.

Belli bir hastalığın belirtisi biçiminde ortaya çıkan krampların tedavisi, ilgili hastalığın tedavisiyle mümkün olur. Sıcağın yol açtığı kramplara tuz iyi gelmektedir. Önleyici olarak fazladan tuz alınması yerinde olur. Aşırı yorgunluktan ileri gelen kramplarda yapay kinin (klorokin) olumlu sonuç vermektedir. Belli iş kollarında çalışanlarda görülen kramplar, üzüntü ve yorgunluk nedeniyle tedaviye geç cevap vermektedir; bu krampların giderilmesi için çoğu kez uzun süren bir psikoterapi gerekmektedir.


Advertisement

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

6 Yorum to “Kramp”

 1. şerife

  Ağu 09. 2010

  hocam merhaba benım sorunum kramp sandıgım bı agrı yasım 23 geceleri uykudan bacaklarıma giren kramp seklınde olan agrılar yuzunden uyanıyorum ve sabah kalktıgımda kramp giren ayagımın üzerine basamıyorum inanılmaz agrı oluyor ertesi gun kramp gıren bacagımda morluklar oluyor bunlar normalmi yoksa bunun icin bi hekime basvurmalımıyım şimdiden vereceginiz cvp icin cok tsk.ediyorum

  Reply to this comment
 2. ezel

  Ara 07. 2010

  hocam yukardaki arkadsın yazdığı sorunlar bendede var uyrken bacağımda diz kapağımın aşağısında kramp ağrısı ile uyanıyorum sabah ve sonraki gün boyu ağrı şiddetli devam ediyor ve ağrıyan bölgede kısmi morluklar görebiliyorum nereye gitmem gerekir ne yapmalıyım yardımcı olabilirseniz cok sevinirim

  Reply to this comment
 3. tekin

  May 11. 2011

  merhaba benim sorunum 3 yaşında bir kızım var uyyuyo 1 saat sonra uyanıyo sağ bacağına genelde kıramp giriyo sanki çukur oluşmuş gibi ne yapmamız lazım bir öneriniz varmı

  Reply to this comment
 4. mert ata

  Tem 07. 2011

  kırampla ilgili soruların cevaplarını göremedim aynı sorunlar bendede var

  Reply to this comment
 5. cigdem aynur

  Mar 15. 2013

  ben 57 yasindayim son üc senedir günde enaz birkez sag veya sol kaburga kemiklerimin en uc kismina karmp giriyor ,sagda olursa safra kesesi saniyordum solda olursa herhalde pankreas diyordum ama dr,lar hep belimden diyor inanasim gelmiyor artik canima yetti nefes alamiyorum oldugunda agri cildirtan cinsten ,ne yapmali nereye gitmeliyim lütfen biri bana yardim etsin…

  Reply to this comment
 6. Fırat GÜLLÜ

  Şub 09. 2014

  Öncelikle herkese merhabalar 5 dakika önce aynı sorunu bende yaşadığım için buraya girdim diyebilirim 5.sınıf tıp öğrencisiyim,bu ağrının herkese tipik olacağını sanmıyorum sadece şuna dikkat edin bu ağrı kramp gibi geliyor şimdi anatomik olarak şöyle söyleyeyim ciğerlerimizin altında onları diğer organlardan ayıran diyafram(bulunur) bu bir kas yapıdır her kas yapıda olabileceği gibi diyaframdada kasılmaların olması mümkündür ‘Diyafram Krampı’ olarak aratırsanız sebebini göreceksiniz bu krampı tetikleyen diğer birşey ise esnemektir bunada dikkat edin esnedikten sonra giriyorsa korkacak birşey yok o acıyla gerçekten o anda öleceğinizi sanıyorsunuz ama dakikalık bir acı yapabileceğiniz tek şey esnerken dikkat etmek olsun ve haraket etmemeye çalışın…

  Hatta ingilizcesi olanlar için bu yazı mükemmel bir kaynak tam anlattığım şey :

  http://health.howstuffworks.com/wellness/natural-medicine/home-remedies/home-remedies-for-side-pain.htm

  Ağrının nefes aldıkça arttığını kollarınızı havaya kaldırarak rahatlamaya çalıştığınızı aynı anda hiç hareket edemediğinizi yazıyor tam olarak benim yaşadıklarım bunlar..

  O anda yapmanız gerekenler arasında :

  Antreman yapıyorsanız derin nefes alarak yapmanızı öneriyor(bu kramp girmeden önce tetikleyici faktör)
  Eğer kramp girdiyse nefes almayı denemek yerine tam olarak yazdığını çeviriyorum ‘Homurdanarak Nefes Verin’
  Eğer kramp sık giriyorsa spora 1 haftalık ara verin.
  Masaj yapmaya çalışın,eğer elinizi göğüs kafesinizin altından karaciğerin üstünden yukarıya doğru ittirebiliyorsanız bunlarda yardımcı olacaktır..

  Reply to this comment

Yorum yazın