Nehar Tüblek Kimdir

Nehar Tüblek Kimdir , Nehar Tüblek hayatı ve eserleri hakkında bilgiler

Nehar Tüblek (d. 1924, Manastır, Yugoslavya), yalın çizgileri ve hoşgörüye dayanan gülmece anlayışıyla tanınan karikatürcü.

Ortaöğrenimini İstanbul’daki Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıftan ayrıldı. İlk karikatürünü 1943’te, Cemal Nadir’in Amcabey adlı mizah dergisinde yayımladı. Daha sonra Hafta, Yavrutürk, Yeni Mecmua gibi kısa ömürlü dergilerde karikatürler çizdi. Karikatür, Şaka ve Akbaba dergilerinde çalıştı. 41 Buçuk, Dolmuş gibi dergilerde de yer aldı.

Uzun süre Akşam gazetesinin başçizerliğini yaptıktan sonra Yeni Gazete’yi, oradan da Hürriyet gazetesine geçti. 1988’de bu gazeteden de ayrılarak Günaydın gazetesinde çizmeye başladı. 1975-88 arasında mizah dergisi Çarşafla da haftalık karikatürler yayımladı. Yurtiçi ve yurtdışında ortak sergi ve albümlerde yer aldı. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin yarışmalarında çeşitli ödüller kazandı. İtalya’da Bordigera ve Tolentino’ da düzenlenen yarışmalarda birincilik, Kanada’da Montreal’de dördüncülük, Yugoslavya’nın Üsküp kentinde de başarı ödülü elde etti ve yurtdışında en çok ödül kazanan Türk karikatürcü oldu.

Önceleri Cemal Nadir Güler’den etkilenen, daha sonra da Steinberg’in karikatürlerinden yola çıkarak kendi çizgisini yakalayan Tüblek 1950 kuşağının başarılı karikatürcülerindendir. İlk karikatürlerinden bu yana ayrıntılara boğulmayan yalın çizgisiyle dikkati çekmiş, ciddi sorunları bile en hafif yanından ele alarak eleştirmiştir.

Tüblek karikatürlerinin bir bölümünü Beygirname (1969), Paşaname (1970) adlı albümlerinde toplamıştır.


Advertisement

Yorum yazın