Nida Tüfekçi Kimdir

Nida Tüfekçi Kimdir – Nida Tüfekçi hayatı ve türküleri hakkında bilgiler.

Nida Tüfekçi  (d. 29 Eylül 1929, Akdağmadeni, Yozgat -1993), Türk halk müziği alanındaki çok yönlü çalışmalarıyla tanınan halkbilimci ve müzikçi.

1950’de Ankara Maliye Okulu’nu bitirdi. 1953’te bağlama sanatçısı olarak Ankara Radyosu’na girdi ve “Yurttan Sesler” topluluğunda Muzaffer Sansözen ile çalıştı. Bir yandan da Ankara Halkevi’nde ve Yenimahalle Musiki Cemiyeti’nde ders verdi. 1959’da İstanbul Radyosu’na geçti. Eşi ses sanatçısı ve koro yöneticisi Neriman Altındağ Tüfekçi (d. 1926) ile birlikte 1962’de “Yurttan Sesler Kadınlar Topluluğu”nu kurdu. 1966’da İstanbul Radyosu Türk Sanat ve Halk Musikisi Şubesi müdür yardımcılığına getirildi. Bu görevdeyken “Yurttan Sesler Erkekler Korosu”, “Dört Ses Dört Saz”, “Divan-Bağlama-Cura” adlı toplulukları kurdu ve yönetti. 1971-76 arasında Erzurum Radyosu’nda eğitmen ve denetçi olarak görev aldı. TRT Müzik Dairesi’nin kuruluş çalışmalanna katıldı. 1975’te bu dairenin başkan yardımcılığına atandı. Öğretime 1976’da başlayan İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın kurucuları arasında yer aldı ve bu okulda öğretim üyeliği görevi üstlendi.

Önce Ankara, daha sonra İstanbul radyolarında solo ve topluluk programlarında bağlama da çalan Nida Tüfekçi, “Ozanlar ve Bölge Sanatçıları”, “Halk Ozanları Geçiyor”, “Oyunlarımız ve Türkülerimiz”, “Türkülerin Dili” başlıklı açıklamalı programlar hazırladı ve sundu. Aynca, Belçika ve Japon radyo-televizyon kurumlan için açıklamalı Türk halk müziği programlan yaptı. Türk halk müziği alanındaki çeşitli yayın organlarında birçok inceleme ve araştırma yayımladı. Tüfekçi’nin Memleket Türküleri (1963; Neriman Tüfekçi ile birlikte) adlı bir kitabı vardır.


Advertisement

Yorum yazın