Nikolay Semyonoviç Leskov

Nikolay Semyonoviç Leskov

(d. 4 Aralık 1896, Petersburg – ö. 8 Şubat 1979, Moskova, SSCB), savaştaki kahramanlıkları konu alan baladları, özgün ve deneysel üslubuyla tanınmış SSCB’li şair ve yazar.

Orta sınıftan bir ailenin çocuğuydu. Yetersiz bir öğrenim gördü. I. Dünya Savaşı’nda hafif süvari alayında çarpıştı. Daha sonra Kızıl Ordu’ya, 1917 Sovyet Devrimi’ne ve İç Savaş’a katıldı. 1920’lerin başında Leningrad’a yerleşti. Orada 18-19. yüzyıl Alman yazan E. T. A. Hoffmann’ın romantizmine hayran olan yazarlann oluşturduğu Serapion Kardeşler adlı gruba katıldı. Olağanüstü bir enerjinin boşalması, yeni şeyler öğrenmek ve cesaret göstermek için büyük fırsat saydığı Sovyet Devrimi’nden esinlenen ilk şiir kitaplan Orda (1922, Ordu) ve Braga’da (1922; Çayır) savaş yıllarına ilişkin duygularını dile getirdi. Hem bu şiirlerinde, hem de ilk döneminin öteki ürünlerinde, şiirde açıklık, somutluk ve duygusal yoğunluktan yana olan Akmeistlerin(*) etkisiyle somut imgelere, görsel ayrıntılara ve kesin ifadelere yer verdi.

1920’lerin ortasında Velimir Hlebnikov ve Boris Pasternak gibi şairlerin etkisiyle daha deneysel bir şiire yöneldi. Doğu’ya, Orta Asya’ya yaptığı geziler de şiirlerine yeni konular, yeni bir ton ve renk kazandırdı. 1930’larda şiirlerinde toplumsal sorunlara ağırlık vermeye başladı. Buna karşılık, mucizeleri ve gizemli konulan işlediği öykülerinde olduğu gibi bütün düzyazı yapıtlarında romantik üslubunu sürdürdü. II. Dünya Savaşı sırasındaki yapıtlarında, daha önceki yapıtlarında olduğu gibi görev ve cesaret ülkülerini vurguladı.

Edebiyat ve siyaset alanında çalışmalarından dolayı üç Lenin Nişanı, üç Stalin Ödülü ve bir Lenin Ödülü kazanan Tihonov 1944-46 arasında Sovyet Yazarlar Birliği’nin, kurulduğu 1949’dan başlayarak da Sovyet Barış Komitesi’nin başkanlığını yaptı. Ama 1950’lerin sonunda Pasternak’a karşı başlatılan eleştiri kampanyasına katıldığı için bazı Sovyet yazarlarıyla arası açıldı. Son yapıtlan arasında Leningradskie rasskazyi (1977; Leningrad Öyküleri), ayrıca önceki yapıtlarından seçmeler içeren Stihotvoreni-ya poemi (ös 1981; Şiirler ve Destanlar) ve Pesrıi kajdovo dniya (ös 1982; Gündelik Şarkılar) gibi kitaplan sayılabilir.


Advertisement

Yorum yazın