prostat iltihabı

PROSTAT İLTİHABI (PROSTATİT)
Prostat bezinde sperm kanalları bulunur. Bunlar çok uzun kanallardır. Başta E. coli adını verdiğimiz bakteri türü ve diğer bakteriler bu kanallara yerleşerek burada enfeksiyona neden olurlar. Vücut da bu duruma iltihap oluşturarak yanıt verir. Bir de idrar yolunda oluşan iltihap prostat bezine bulaşırsa prostat iltihabı oluşur. Bu hastalığın oluşması için mutlaka bakteri olması gerekmez. Bazı prostat türlerinde bakteri olmadan da prostat iltihabı oluşmaktadır. Prostat iltihabı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri değildir. Çünkü prostatit bulaşıcı değildir. Ergenlik çağından sonra her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Sinir hastalıklarına yol açabilir.
PROSTAT İLTİHABININ ÇEŞİTLERİ VE NEDENLERİ

1. Akut prostatit: Ani gelişir ve şiddetlidir.

2. Kronik prostatit: Sinsi seyreden bir durumdur ve daha az şiddetlidir.
Prostat bezinin iltihabına sıklıkla bakteriler neden olur. Bir çok mikrop prostat iltihabının oluşmasında etken rol oynar. İdrar yolunda yapılan bazı tıbbi müdahaleler sonucunda da oluşabilir. Prostat bezinin bir diğer nedeni ise kalın barsakta oluşan iltihaplar, makat bölgesindeki yaralar ve hatta bademcik iltihabıdır fakat bu çok zayıf bir olasılıktır. Kan dolaşımı sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

PROSTATIN BELİRTİLERİ VE HASTANIN ŞİKAYETLERİ
Akut ve kronik prostat iltihabındaki belirtiler birbirinden çok farklı olmasa da tedavileri ve bazı belirtileri farklı olduğundan bunları tek tek incelemekte fayda var.

1. Akut prostat iltihabı: Kronik prostat iltihabına göre çok daha az görülür. Şikayetler aniden ortaya çıkar ve belirtiler şiddetli bir şekilde seyreder. Hasta çok ağrı çeker ve gergin bir haldedir. İdrarını yaparken yanma hisseder ve idrarının tamamını yapmada güçlük çeker (yetersiz idrar kesesi boşaltımı). Vücutta mikrop fazladır. Ateş yükselmiştir ve titreme de görülür.

2. Kronik prostat iltihabı: Daha sık görülen bir durumdur. Sinsi seyreden bir hastalıktır, yavaş yavaş gelişir ve şiddeti akut prostatite göre daha azdır. Sık idrara çıkma isteği vardır. Yine idrarda yanma ve idrarı yaparken zorlanma görülür. Ateş fazla yükselmez. Cinsel isteksizlik görülür. Boşalma sırasında ağrı hissedilir. Bağırsaklarda gerilme hissi vardır. Bunların dışında yine makat bölgesinde, erkeklik hormonu olan testesteronun salgılandığı yer testislerde ağrı duyulur.
Bu prostat iltihaplarının yanında bakterilerin neden olmadığı iltihaplar da vardır. Bu durumda da idrar yaparken ve boşalırken ağrı, sık idrara çıkma peniste, testiste, idrar kesesinde ağrı vardır. Ayrıca bu belirtilerin sadece prostat iltihabında görülmediği bilinmelidir. Prostat bezinin etrafındaki kas ve sinirlerde sorun olduğunda da aynı belirtiler görülebilir.

PROSTAT İLTİHABI TEDAVİSİ NASILDIR?
Kronik prostat iltihabı tedavisinde genelde antibiyotik kullanılır. Ortalama 5 hafta boyunca bu antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalık tekrarlar ya da tedaviden sonuç çıkmazsa bu tedavi süresi uzatılabilir. Bunun yanında şişliği ortadan kaldırmak için ilaçlar verilir. Daha sonraları ise idrarın rahat yapılmasını sağlayacak ilaç tedavisi uygulanabilir. Çok nadir durumlarda ise ameliyat uygulanır. Tedavisi zor bir rahatsızlıktır. Antibiyotikler o bölgeye yeterince etki etmeyebilir.
Akut prostat iltihabı tedavisinde yoğun antibiyotik tedavisi uygulanır. Ölümcül olabilen bir durum olduğundan yoğun bir bakım gerekir. En az iki hafta süreyle uygulanır. İdrar yaparken zorlanan kişilere sonda takılabilir. Damar içi ilaç tedavisi de yapılabilir.
Hastanın hayatını olumsuz etkileyen bir durum olduğundan tedavi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü çaresi olan bir hastalıktır. Tedavi sonucunda çok büyük aşamalar kaydedilir. En azından kontrol altında tutulur.
Hastaların şu durumları bilmesinde fayda vardır:
Cinsel ilişkiyi bırakmak gerekmez. Hasta ilişkine devam edebilir,
Hayatını prostat iltihabı olmadan önceki gibi devam ettirebilir,
Prostat kanseri oluşumuna neden olmaz,
Tanısı zor konulan bir hastalık olduğundan tanıyı doğru koymak önemlidir,
İlaçları belirtiler geçti diye bırakmamak gerekir.


Advertisement

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Yorum to “prostat iltihabı”

 1. Ferdi Habib

  Mar 18. 2014

  Merhaba Ben Ferdi Dubai’den yaziyorum,

  Son 14 yildir burda calismaktayim, ve son 5-6 yildir rahatsizim ve doktorlarin bana hic yardimci olamiycagini anladim.!

  Burdaki doktorlar bende Kronik prostat iltihabım oldugunu ve bunun ilacininda olmadigini soylediler,buda benim icin bir hayal kirikligi oldu.

  Yaptiklari butun testlerde bir turlu iltihabin turunu bulamadiklari icin dogru antibyotik’i veremediler, ltihaba direk etki edecek ilac olmadigi icin ona yakin etkili baska bir intibiyotik veriyor, oda gecici olarak iyilestiriyor. Bir sure sonrada ayni agrilar yine basliyor ve ayni ilaclari tekrar veriyor.

  Bu hastaligi nasil yenebilirim ne yapmam gerektigini soylerseniz cok sevinirim.

  Saygilar.

  Reply to this comment
 2. baris

  Eki 07. 2014

  Arkadaslar kronik prostatit oldugumu ogrenene kadar bircok hastaneye gittim bu hastaligin gecmesi mumkun degil kroniklesmis oldugu icin butun antibiyotikleri denedim hic fayda etmedi birisi haric doktorun birisi bana tavanic tb kullanmami onerdi bu ilaci kullandigim zaman hic bir sorunum olmuyo bu ilaci doktora danisin ilaci kullandigim zaman beni uzun bir sure idare ediyor sonra tekrar ama tek care bu ilac bana inanin

  Reply to this comment

Yorum yazın