Siyanür Zehirlenmesi

Siyanür Zehirlenmesi

Siyanür asidinin yol açtığı zehirlenme. Siyanür asidi bilinen en kuvvetli zehirlerdendir. Çok miktarda içilirse ani ölüme yol açabilir. Taflan yapraklarında, şeftali ve kiraz tohumlarında, acı bademde bulunur. Bunlardan çok miktarda yiyen küçük çocuklar zehirlenir, hatta ölürler.

Böcekleri öldüren özelliğinden dolayı siyanür asidinden elde edilen gaz dezenfekte edici olarak ve tarımda çeşitli asalaklara karşı kullanılır. Sanayide madenlerin temizlenmesinde galvanoplasitide, fotoğrafçılıkta, boya sanayiinde kullanılır. Birinci Dünya Savaşında zehirli gaz olarak cephelerde de kullanılmıştır.

Siyanür asidi ile mikropların öldürülmesinde dikkatli davranılmaması ya da yanlışlıkla tuzlarının (potasyum siyanür, cıva, altın) alınması sonucunda sık sık ivegen siyanür zehirlenmeleri ortaya çıkar.


Advertisement

Etiketler: , , , ,

1 Yorum to “Siyanür Zehirlenmesi”

  1. ferhat

    May 09. 2011

    3 sene önce siyanür içtim ne olduğunu anlamadım ama şimdi kendimi hiç iyi hissetmiyorm surekli yorgunluk halsizlik nefes darlıgı baş ağrısı baş dönmesi göğüs ağrısı heyecan vicutta titreme uyku uyuyamıyorum tedavisi nedir bir çok hastaneye gittim hiçbir cevap alamadım ilgilenmenizi arz ederim sayın .mustafa bey

    Reply to this comment

Yorum yazın