Tank

Tank

İçine sıvı konulan depo ya da zırhlı bir savaş aracı anlamında kullandığımız sözcük dilimize İngilizceden geçmiştir ve su deposu demektir. Sözcüğün bildiğimiz savaş aracı olarak kullanılan tank anlamını kazanması ise oldukça ilginçtir.

İlk tank Fransa’da bir traktörün üzerinde yapılan bazı değişikliklerle icat edildi. İlk deneme ise 21 Şubat 1916’da yapıldı. Chuchill bu yeni icadı hemen savaşta kullanmak istiyordu ama Almanların bunu öğrenmemesi gerekiyordu. Bu yüzden icada tank yani su deposu denerek gizlilik sağlanmaya çalışıldı. Tanklar ilk defa 15 Eylül 1916’da savaşa sokuldu. Bu savaşta 49 tank kullanıldı ama pek başarılı olamadılar. Zamanla silah geliştirildi ve bu sayede büyük başarılar kazanıldı. Ama daha sonra hiç kimsenin aklına bu silaha başka bir isim vermek gelmedi ve aslında bir şifre olan tank sözcüğü de böylece bu icadın ismi olarak kaldı.

Zamanla bu sözcükten tanker gibi bir başka sözcük daha türedi ki o da petrol ve benzeri ürünler taşıyan aslında yine bir nevi depo sayılabilecek gemi veya taşıt anlamında kullanıldı. Bu arada biz de boş durmadık ve tank kullanan askeri birliklere de tankçı dedik. Yani depocu, nasıl ilginç değil mi?

Etimoloji alt kategorisi içerisinde
Tank


Advertisement

Yorum yazın