Tübingen Üniversitesi Hakkında Bilgiler

Tübingen Üniversitesi Hakkında Bilgiler

Tübingen Üniversitesi, Almanca tam adı EBERHARD-KARLS-UNIVERSITÄT TÜBINGEN,

AFC’de, Tübingen’de devletin desteğinde etkinlik gösteren üniversite. İtalya’ya yaptığı geziler sırasında Rönesans’tan etkilenen toplumsal ve dinsel reformcu, Württemberg kontu ve 1. dükü VI. Eberhard (1445-96) tarafından 1477’de kurulmuştur.

Üniversite özellikle ilahiyat alanındaki yenilikçi düşünce geleneğiyle ünlendi. Alman eğitim sisteminin kurucusu ve Reform hareketinin önderlerinden biri olan Philipp Melanchthon (1497-1560) üniversitenin gelişmesinde önemli rol oynadı. Gökbilimci Johannes Kepler, şair Johann Hölderlin ve Friedrich Schelling ile Georg Wilhelm Hegel gibi düşünürler üniversitede öğrenim gördüler. Üniversite 19. yüzyıl ortalarında şair Johann Ludwig Uhland ve ilahiyatçı Ferdinand Christian Baur’un katkılarıyla ününün doruğuna ulaştı; bu kişilerin geliştirdiği öğretiler ve reformlara dayanan düşünce akımı “Tübingen Okulu” olarak adlandırıldı. Tübingen Üniversitesi aynı zamanda bünyesinde bir doğa bilimleri fakültesi oluşturan ilk Alman üniversitesidir (1863).

20. yüzyılda üniversite önce Marksist-Leninist felsefenin, ardından da II. Dünya Savaşı’nın sonuna değin Nazilerin faşist yaklaşımının etkisinde kaldı. Üniversite 1970’te bir dizi bağımsız öğretim ve araştırma bölümüne ayrılarak yeniden düzenlendi.


Advertisement

Etiketler:

Yorum yazın