Tüylerden Kurtulmanın Doğal Yolları, Tüylenmeye Bitkisel Çözüm

Tüylenmenin Nedenleri, Tüylenme Sebepleri

Tüylenmenin nedenlerini uzmanların sitelerinden araştırdık. Öncelikle Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun sitesinden alıntı yapıyoruz. Osman Müftüoğlu tüylenmenin sebeplerini şöyle anlatmış:

Tüylenme son zamanlarda daha sık karşılaşılan bir kadın sağlığı sorunu. Arkasında yumurtalık, böbreküstü ve hipofiz bezi ile ilgili bazı hormonal dengesizlikler yatabiliyor. Örneğin genç kız ve kadınlarda daha sık görülen polikistik over sendromunda tüylenme (ve kilo alma, sivilceler, saç dökülmesi gibi işaretler, hipoglisemi nöbetleri) sık görülen bir belirti. Böbreküstü bezlerinin doğumsal sorunlardan kaynaklanan hastalıklarında da enzim eksikliklerine bağlı hormonal dengesizlikler sonucu tüylenme ortaya çıkabiliyor. Ayrıca birçok hastada tüylenmenin belirli bir nedeni bulunamıyor. Bunlarda genetik faktörler sorumlu tutuluyor. Seyrek olarak bazı ilaçların da tüylenme yapabileceği aklınızda olsun.

İbrahim Saraçoğlu da web sitesinde kadınlardaki aşırı tüylenmenin nedenlerini şöyle sıralamış:

İbrahim Saraçoğlu Yüzde ve vücutta aşırı tüylenmenin nedenleri nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu, aşırı tüylenmenin genelde kandaki androjen artmasına bağlı olduğunu söylüyor. Androjen yani erkeklik hormonları, erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadında bulunan hormonlardır. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert ve uzun kıllara dönüşmesine neden olur. Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan durumlar:

Menopoz; Bu dönemde yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder buna bağlı olarak tüylenme görülebilir.

Genetik; Annesinde veya büyükannesinde aşırı tüylenme olan kişilerde aynı hastalığın görülme olasılığı fazladır.

İlaç yan etkileri; Erkeklik hormonları veya androjenik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.

Polikistik over hastalığı; Bu hastalıkta yumurtalıklarda birçok kist oluşur ve erkeklik hormonları fazla olarak üretilir. Hastalarda aşırı tüylenme, düzensiz yumurtlama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.

Yumurtalık Tümörleri; Nadir olarak görülen androjen salgılayan yumurtalık tümörleri de aşırı tüylenmeye neden olur.

Adrenal (Böbreküstü Bezi) Bozuklukları; Androjenler böbreküstü bezinde de üretilir. Böbreküstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.

Tüylenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüylenme tedavisinde nedene göre tedavi yapılmalıdır. Bunun için öncelikle tüylenmenin sebebi tespit edilmelidir. İbrahim Saraçoğlu, bunu şöyle ifade etmiş:

Aşırı tüylenmenin nedeninin belirlenmesi için

Yapılan hormon testleri ile kandaki androjen ve diğer hormonların seviyesi belirlenir. Ayrıca yapılan ultrasonografik inceleme ve özel radyolojik incelemeler ile yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörler tespit edilebilir.

Tüylenme Tedavisi İçin Osman Müftüoğlu’nun sitesinden alıntı yapalım:
Aşırı Tüylenme Tedavisi

Tedavi tabii ki öncelikle nedene yönelik bir planlama içermeli. Ayrıca lazer ve benzeri kozmetik uygulamalardan, basit yöntemlerden (ağda) istifade edilmeli. Tüyleri tıraş etmek son derece yanlış bir yaklaşımdır. Tedavide hormon karışımları, idrar söktürücü bazı ilaçlar ve değişik kimyasallar kullanılabiliyor. Fazla kiloları vermek de tedavinin bir parçası olarak görülüyor. Her tüylenme olgusunun bir iç hastalıkları ya da endokrinolog tarafından hormonal denetimden geçirilmesi, lazer uygulamasının ise yalnızca dermatologlar tarafından yapılması öneriliyor.

Şimdi de sizlere Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Prof. Dr. Ahmet Marankinin tüylenme sorunu için tavsiye ettiği bitkisel çözümlerden bahsedelim.
Aşırı Tüylenmeye Bitkisel Çözüm, Tüy Dökücü Bitkiler

Şimdi de sizlere Ahmet Maranki’nin tüy dökücü formülü ve İbrahim Saraçoğlu’nun aşırı tüylenme sorunu için bitkisel çözüm önerilerinden bahsedeceğiz.

Ahmet Maranki Tüy Dökücü Formül

Malzemeler: 1 adet soğan,1 diş sarımsak ve siyah merhem. Siyah merhemi nerede bulabilirim diye merak edenlere baştan söyleyelim: siyah merhemi aktarlarda, hatta eczanelerde bulabilirsiniz.

Hazırlanışı: 1 adet soğanı ateşte iyi ısıtıp köz haline getirin. Sonra sarımsağı rendeden geçirin yani rendeleyin. Siyah merhem ve rendelenmiş sarımsağı karıştırın. İstemediğiniz bölgelerde bulunan tüylere sarımsak ve siyah merhemden oluşan bu karışımı ince bir tabaka halinde uygulayın. Bu ince krem tabakasının üstüne de önceden ısıtıp köz haline getirdiğimiz soğanı koyun. 30 dakika kadar bekletin.

1 hafta boyunca bu kürü her gün uygulayın.
Aşırı Tüylenmeye Karşı Bitkisel Çözüm, Tüylenmeyi Azaltan Bitkiler

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu aşırı tüylenme sorunu yaşayan bayanlar için iki farklı kür tavsiye ediyor. Özellikle televizyonda Seda Sayanın programında verdiği Nane kürü ile birlikte sitesinde verdiği aslan pençesi kürünü de sizlerle paylaşmak istedik.
Tüylenme İçin Nane: İbrahim Saraçoğlu Tüylenme İçin Nane Kürü

Nane kürü yapılışı: 1 yemek kaşığı taze nane ince ince kıyılır. Ağzınızda çiğneyin, sonra da iki-üç yudum su içerek naneleri yutun.

Nane kürü uygulama süresi: Bu uygulama 15 gün boyunca her gün yapılır. 15 gün dolduktan sonra bir kaç gün nane kürüne ara verin. Sonra yine 15 gün süre ile nane kürünü tekrar edin.

Nane kürünün faydası: İbrahim Saraçoğlu nane kürü hormonlarınızın normal seviyesine gelmesine yardımcı olacaktır. Nane küründen sonuç alamazsanız diğer tavsiyesi olan aslanpençesi kürünü deneyin.
İbrahim Saraçoğlu Tüylenme İçin Testere Dişli Aslanpençesi Kürü

Bu kür adet düzensizliğine ve tüylenmeye karşı faydalıdır.

Üç-dört gram (bir tatlı kaşığı) kurutulmuş testere dişli arslanpençesi kaynamakta olan bir bardak (150-200 ml) klorsuz suya atılır. Kısık ateşte on dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır ve ılıyınca süzülür. Bir ay boyunca her gün bir su bardağı içilir. Bir aydan sonra bir hafta ara verilir. Bir hafta aradan sonra aynı şekilde bir aylık kür tekrar edilir. Ve kür sonlandırılır. Kürün en uygun içim zamanları sabah kahvaltısından iki saat sonra veya öğleden sonra aç karnına içmektir.


Advertisement

1 Yorum to “Tüylerden Kurtulmanın Doğal Yolları, Tüylenmeye Bitkisel Çözüm”

  1. özlem

    May 19. 2011

    gidiyorsa iyi bişi bence ya

    Reply to this comment

Yorum yazın