Bulantıya İyi Gelen Yiyecekler

Bulantıya Ne İyi Gelir? Bulantı Nasıl Geçer?

Bulantıya İyi Gelen Yiyecekler - Bulantıya Ne İyi Gelir?

Mide bulantısının pek çok farklı sebepleri olabilir fakat bunların arasında en sık görülenler; araç tutması, aşırı alkol tüketilmesi, stres, migren, kaygı, ve gıda zehirlenmeleri dir. Geçici mide bulantılarını hafifletmek için ise aşağıdaki yiyecek ve içecekleri tüketebilirsiniz.

Bulantıya İyi Gelen Yiyecekler

Zencefil: Zencefil; yolculuk yaparken bulantılara sebep olan araç tutması ve gebelikte yaşanan bulantılar gibi farklı sebeplerden görülen mide bulantılarına iyi gelir. Bunun için günde 3 bardak zencefil çayı tüketebilirsiniz..

Nane: Bulantının arttığı zamanlarda 2 nane yaprağı çiğnemek veya nane çayı içmek faydalı olabilir. Nane mideyi rahatlatır ve bulantının kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Bulantıya Ne İyi Gelir? – Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Tavuk Suyu: Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alan tavuk suyu çorbası mide bulantısı halinde tüketilmesi ağır bir çorbadır fakat tavuk suyu mide bulantısına da iyi geldiği için çorba yapmak yerine 2-3 parça tavuğu haşladıktan sonra suyundan bir miktar içebilirsiniz. Tavuk yoksa onun yerine bulyon kullanabilirsiniz.

Kuruyemiş: Protein eksikliği mide bulantısına sebep olabilir fakat mideniz bulanırken et, tavuk ve benzeri şeyler yemek istemeyebilirsiniz. Bunların yerine fındık, fıstık veya badem tüketebilirsiniz.

Elma: Lifli yapısı ile mide bulantısına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırıyor. Bir seferde 2-3 tane elma yemek bulantıyı şiddetlendirebilir. 1 elmayı dilimleyin ve yavaş yavaş tüketin.

Limon: Gebelik döneminde bazı kadınlar bulantıları için limon kullanıyor. Limonun tadı ve hatta sadece kokusu bile mide bulantısını hafifletmeye yetiyor.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (4)