FERRUM hausmann Fort Film Tablet

FERRUM hausmann Fort
Film Tablet

A. İbrahim

Etken Madde(ler):
Ferro III hidroksit polimaltoz 100 mg, Vitamin B9 (Folik asit) 0.35 mg

Piyasa Şekilleri:
30 film tabletlik blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Ferrum Fort yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra alınmalıdır. Normal dozu günde 1 drajedir. Gerekli görüldüğü durumlarda günde iki defa 1 draje alınabilir. Önerilen süre kadar kullanılmalıdır. Demir eksikliği belirtilerinin ortadan kalkmasından sonra depoların dolması için en az bir ay daha kullanılmalıdır.

Endikasyonları:
Özellikle hamilelik ve laktasyon dönemindeki demir ve folik asit desteği olmak üzere değişik kökenli tüm demir eksiklikleri ile demir eksikliği anemisinin tedavi ve profilaksisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Demir yüklenmesi (hemokromatozis, kronik hemolizis), demire karşı aşırı duyarlılık, demir kullanımı bozukluğu (kurşun anemisi, sidero-akrestik anemi) ve talasemi durumlarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Mide ülseri bulunan hastalara dikkatle verilmelidir. Oral demir preparatlarının kullanımı sırasında dışkının rengi koyulaşabilir, bu durum normal olup, herhangi bir önlem gerektirmez. Dışkıda gizli kan aranması sırasında yanılgıya neden olmaz. Bu nedenle bu inceleme sırasında tedavinin kesilmesine gerek yoktur.

Yan Etkileri:
Gastrointestinal yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
İki değerlikli demir içeren preparatların gıdalarla ve bazı ilaçlarla (tetrasiklin vd.) birlikte alınması halinde ortayaçıkan etkileşimlerin üç değerli demir hidroksit polimaltoz kompleksi ile gözlenmediği bildirilmiştir.

Yorumları Gör (2)