Hayatınızı Uzatacak Tavsiyeler!

Hayatınızı Uzatacak Tavsiyeler!

Hayatınızı Uzatacak Tavsiyeler; Sizler için derlediğimiz 20 tavsiyeyi sizlerle paylaşıyoruz. Birbirinden değerli bu 20 kurula uymanızı tavsiye ve rica ediyoruz.

Hayatınızı Uzatacak Tavsiyeler

Koşun

Koşu gibi aerobik aktiviteler, kalbinize kan pompalanmasını ve kalbin güçlenmesini sağlar. Yapılan araştırmalara göre, yapılan her bir saatlik koşu yaşamınıza 7 saat ekliyor. Koşu aynı zamanda kan basıncını düzenler, akciğer kapasitesini artırır, stresi azaltır, kemik yoğunluğunu korur ve hayatınızı uzatacak tavsiyeler arasında yer alır. 

Bitkisel Protein Tüketin

Proteinlerini bitkilerden alanların kalp hastalığına bağlı ölüm sıklığı daha düşük görülüyor. Bitki proteinleri, vücudun tek başına yapamayacağı dokuz amino asidi sağlıyor. Ayrıca, hayvansal proteinlerin aksine, bitki temelli proteinler tansiyon düşürmede ve kanser riskinin azaltmasında yardımcı oluyor. 

Güneşlenin, ama kararında

Güneşlenme ile elde edilen D vitamini, kemik sağlığını güçlendirirken depresyondan koruyor. D vitamini üretimi için günde 15 ila 30 dakika güneşe maruz kalmak yeterli . Mayo ile güneşlenmenin yanında, elbiseli güneşte bulunmak da bir başka yöntem olabilir.  

Kahve İçin

Kararında kahve tüketiminin, Tip2 diyabet, demans ve kalp hastalığı riskini azaltabileceği görüşünü güçlendiren çok sayıda bilimsel çalışma var. Harvard’da yapılan bir araştırma, düzenli kahve içenlerde ölüm riskinde azalma olduğunu ortaya koydu. Kahvenin sinir sistemini uyararak metabolizmayı hızlandırdığı, kilo kaybına yardımcı olabilecek yağ asitlerinin oksidasyonunu artırdığı belirtiliyor.  

Ceviz ve Fındık Yiyin

Kalori açısından yoğun olsa da fındık ve cevizi sık tüketenlerin kanser, kalp ve solunum yolu hastalığından ölüm oranlarının azaldığı kaydediliyor. Cevizin içerdiği bol antioksidan kalp sağlığını koruyor. Fındıktaki bitki bazlı proteinler, vücudun kolesterolünü yükseltmeden besliyor.  

Bol Bol Baharat Kullanın

Zencefil, eklem ağrısı ile mücadele eder, kalbi destekler, iltihaplanmayı azaltır. Bir başka sağlıklı baharat ise tarçın. Tarçın, vücuttaki insülin duyarlılığını artırır, Tip2 diyabet riskini azaltır. Sağlığınızı geliştiren daha fazla şifalı ot ve baharatları öğrenin. Ayrıca baharatla pişirmek tuza veya şekere daha sağlıklı bir alternatif olabilir. 

Sigara İçmeyi Bırakın!

Sigarayı bırakmak bir bireyin yaşından bağımsız olarak alabileceği en önemli eylemdir. Sigara, önlenebilir ölümlerin, kalpten kansere kadar neredeyse her ciddi sağlık sorununun nedenidir. Ayrıca sigara içmek kelimenin tam anlamıyla genetik kodunuzda, kan damarlarında ve çoklu organ sistemlerinde her şeye zarar verir. Kısaca “sigaradan hemen uzaklaşın”. 

Alkol Alıyorsanız Lütfen Dikkat!

Alkolizm düzeyinde içki sağlığa zararlıdır. Yapılan bazı çalışmalar bir kadeh kırmızı şaraba izin veriyor. Hatta bazı sağlıkçılar şarabın  kardiyovasküler hastalıklardan ölüm riskini azalttığı konusunda hemfikir. Kırmızı şarapta bulunan resveratrol adı verilen az miktarda antioksidanın iltihaplanmayı azalttığı belirtiliyor.  

Bol Bol Biber Tüketin

Acı biberli diyeti yaşam tarzı olarak kabul edenlerin ani ölüm riski yüzde 13 daha düşük. Acı biber, içerdiği kapsaisin maddesi sayesinde kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyon, inme, kalp rahatsızlığı ve demans hastalıklarının oluşumunda önemli bir risk faktörüdür, bu nedenle düzenli biber tüketimi bu riski düşürebilir. 

Stresten Kaçının

Stres, kalp krizi ve inme riskini artırır. Tansiyonu yükseltir, organlara zarar verir. Genlerin hasar görmesine neden olabilecek kanserojen serbest radikalleri artırır. Kanser veya sedef hastalığı olasılığını artıran mutasyonlar oluşturur.  

Ağırlık Çalışın

Her ne kadar aerobik egzersizin fiziksel olarak aktif kalmak için tek yapmanız gereken şey olduğunu düşünseniz de fitness rutininize ağırlık antrenmanını eklemenizde fayda var. Harvard Tıp Fakültesi’ne göre, yapılan yeni bir araştırmada, haftada iki kez ağırlık çalışan yaşlılar daha uzun yaşıyor.  

Bol Bol Sebze-Meyve Tüketin

Araştırma açık; daha uzun yaşamak istiyorsanız, daha fazla meyve ve sebze yiyin. Sebze ve meyvelerde bulunan vitaminler, mineraller ve en önemlisi lifler sizi daha tok tutuyor. Besin lifleri, sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlıyor. Yüksek lifli diyetler kolesterol düzeyini düşürüyor, kalp hastalıkları riskini ve kolon kanseri riskini azaltıyor.  

Cömert ve Başkalarına Destek Olun

Yaşlı nüfusa yönelik yapılan bir araştırmada, başkalarına yardım eden ve diğerlerini destekleyenlerin daha uzun ve sağlıklı yaşadıkları ortaya çıktı.  

Balık Balık Balık!!!

Sağlıklı balık yemek, hayatı uzatan bir diyetin önemli bir parçasıdır. Omega-3 yağ asitlerinin alımını artırmak için haftada en az iki kez somon gibi yağlı balık tüketin. Hayatınıza yıllar katacak omega-3 zengini gıdalar tüketin. 

Kaliteli Uyuyun

Her gece en azından yedi ila sekiz saat kesintisiz uyku uymalısınız. Az ya da kesintili uyku, obezite ve kalp rahatsızlığından depresyona kadar her türlü sağlık sorununa kapı aralıyor. Bağışıklık sistemi zayıflıyor. İyi uyku kişinin enerjisini yükseltir, ilişkilerini geliştirir. 

Genç Hisset, Genç Kalın!

Kaç yaşında olduğunuz değil, kaç yaşında hissettiğiniz önemlidir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yaşınızla ilgili tutum ve düşünceleriniz, ne kadar sağlıklı yaşayabileceğinizi de etkiliyor. Yaşlı olduğunuzu düşünmek yaşama ilişkin beklenti ve direncinizi zayıflatır.                 

Bütün Gün Oturmayın

Günde 10 dakikaya kadar evinizin etrafında dolaşmak ya da ev işlerini yapmak  gibi basit hareketlilikler ani ölüm riskini azaltabiliyor. Basit hareketler ile kaslardaki uyarı eksikliğini, ayakta durmak veya kısa bir yürüyüşle kalp, şeker hastalığı ve göğüs ve kolon gibi birçok kanser türünü vücudunuzdan savuşturabilirsiniz.  

Herşeye Rağmen Olumlu Düşünün

Hayata genel olarak olumlu bakmak ömrü uzatır. Harvard’da yapılan yeni bir çalışma, iyimser kişilerin kanserden ölüm riskinin yüzde 16, kalp hastalığı ve solunum yolu hastalığından ölüm riskinin yüzde 38, felçten ölüm sıklığının ise yüzde 39 daha düşük olduğunu buldu.  

Dişlerinizi Koruyun

Dişlerinizin durumu genel sağlığınızın bir yansıması olabilir, bu nedenle günlük fırçalama ve diş ipi kullanmanız hayatınızı uzatmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar kötü ağız sağlığı ile ölüm riski arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi ve diş eti hastalığı, ağız kanseri, kalp hastalığı ve diyabet ile ilişkilendirildi.  

Şeker ve Tatlandırıcıdan Kaçının

Kola ve diğer şekerlendirilmiş içecekleri tüketenlerin Tip2 diyabete yakalanma riski yüksektir. Gazlı içeceklerde şekere ek olarak sodyum, katkı maddeleri, kimyasallar ve boyaların da olduğunu ve sağlığınızı tehdit ettiğini unutmayın.  

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (7)