Siyah Nokta Şikayeti ve Tedavisi

Siyah nokta şikayeti genellikle yağlı ciltlerde görülmektedir ancak karma cildi olan birçok kişi de aynı dertten müzdarip olabiliyor. En çok alın bölgesinde, burunda ve çenede baş gösteren siyah noktalar, o bölgelerde ki yağ kanallarının fazla çalışması sonucunda meydana gelmektedir. Daha sonrasında da üzerinde ölü derilerin birikmesiyle ortaya kötü bir görüntü meydana gelmektedir.

Siyah Nokta Şikayeti ve Tedavisi

Siyah noktalar, ciltte kirli ve çirkin bir görüntü yarattığı için düzenli cilt temizliği yapmak, dış görünüş ve estetik açısından çok önemlidir. Bu dertten müzdarip olan kişiler genellikle siyah noktaları sıkarak bu görüntüyü yok etmeye çalışmaktadır. Ancak bilinçsiz yapılan siyah nokta sıkmaları, ilerleyen dönemlerde cilt lekelerine neden olmaktadır. Önerimiz; belirli periyodlarda cilt bakım merkezlerine uğramanız olacaktır.

Tüm temizlik çalışmalarına rağmen bu durum devam ediyorsa, bir dermatoloji doktorundan randevu almanızda fayda vardır. Konuyla ilgili birçok ilaç olduğunu bilmelisiniz…Ayrıca içerisinde A vitamini barındıran cilt kremlerini veya losyonları kullanırsanız, siyah nokta oluşumu minimuma inecektir.

Cilt kuruluğuna karşı neler yapılabilir?

  • Yoğun nemlendirici ve yatıştırıcı özelliği olan kremleri tercih etmeniz, cilt kuruluğu probleminizi bir parça da olsun azaltacaktır.
  • Çok sık duş almak veya sıcak su ile yüzünüzü yıkmak, cilt kuruluğunu neden olmaktadır. Gün içerisinde yüzünüzü çok fazla yıkamamanızda fayda vardır.
  • Normal sabun yerine kükürtlü sabun tercih edebilirsiniz.
Siyah Nokta Şikayeti ve Tedavisi

Not: Cildiniz devamlı kızarıryorsa veya pul pul dökülüyorsa sorununuz cilt kuruluğu olmayabilir. Egzema ihtimaline karşı bir deri hastalıkları doktorunundan randevu alabilirsiniz.