Akondroplazi

Akondroplazi Nedir

Akondroplazi, dölüt kondrodîstrofîsî olarak da bilinir, kıkırdak hücrelerinin eksikliğiyle tanımlanan kalıtsal hastalık. Bu eksiklik sonucunda, gelişimi kıkırdak tas-laklanna bağlı olan kemikler büyüyemez. Akondroplazi, cüceliğin en sık rastlanan nedenidir. Hastaların gövdeleri normal denebilecek boyutlarda, buna karşılık kollan ve bacaklan çok kısadır; genellikle el parmaklan ancak kalça hizasına kadar ulaşır.

Kafa tabanındaki birleşme yerlerinin erken kapanması sonucunda kafatası kemikleri aşırı geliştiği için hastanın başı normalden daha iridir. Çıkık bir alın, semer burun, öne çıkık bir altçene, sırtta derin bir girinti yapan bel çukuru, çıkık kalçalar ve dar bir göğüs kafesi görülür. Hasta kadınlarda leğen kemiği genellikle dardır ve doğumda güçlük yaratır.

Hastalık eski çağlardan beri bilinmektedir. Örneğin Eski Mısır’da Tanrı Path bütün kabartma ve heykellerde bir akondroplazi cücesi olarak gösterilmiştir. Zihinsel gelişmesi ve ruh sağlığı normal olan bu cücelere, birkaç yüzyıl öncesine değin saray soytansı ve kâhin olarak özel ilgi gösterilirdi.

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (10)