Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Bir çok hastalıkta olduğu gibi, mantar hastalığından korunmak da hastalığa yakalanıp tedavi olmaktan çok daha kolaydır. Ayak mantarından korunmak için ayakkabı ve çorap seçiminde özenli hareket etmek, el ve ayak temizliğine dikkat etmek haricinde alınabilecek önlemlerdendir. Uygulanabilecek  ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemlerini de aşağıda bulabilirsiniz.

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi ?

Sarımsak ile ayak mantarına bitkisel çözüm

6 – 7 diş sarımsak biraz tuzlanarak dövülür. İyice dövülen sarımsaklar cam bir kaba alınır. Daha sonrasında içine azca oranda saf alkol eklenmiş olur. Alkol miktarının azca olmasına dikkat edilmelidir. Sonra karışım birbiriyle iyice karışması için 4 saat kadar bekletilir. Bu süre zarfında cam kap arada sallanır. Böylece sarımsak tentürü iyice çıkarılır. Son olarak kapta biriken sıvı süzülerek sarımsak tentürü hazır hale gelir.

Sarımsak Tentürünün Uygulanmasındaki İşlem Basamakları

İlk olarak ayaklar güzelce yıkanır. Ilık su kullanmak en iyisidir. Sarımsak tentürünün uygulanacağı kısmın ölü deriden arınması gerekir. Bunun için bir bez parçasıyla ayak parmaklarının arası sert sayılabilecek hareketlerle silinir.

Ayaklar temizlendikten sonra sarımsak tentürü bir pamuğa alınarak mantarlı bölgeye uygulanır. Pamuk, mantarlı bölümde 2 veya 3 saat bekletilmeli, süre daha fazla uzatılmamalıdır. Pamuklar alındıktan sonrasında ayaklar ılık suyla yıkanır. Bu işlem 3 – 4 gün aralıklarla 15 gün boyunca devam etmelidir. 2 aylık süre gözlenir, şikayetlerin devamı halinde tedaviye baştan başlanabilir.

Sirkeli Su ile ayak mantarı bitkisel tedavi

Sirke yüzyıllardır mikrop öldürücü olarak kullanılagelen gerçek bir doğa mucizesidir. Meyveyi sirke haline getiren yararlı mikroorganizmalar, zararlı mikroorganizmaları yok eder, oluşumlarını engeller. Son yıllarda ev temizliğinde de kullanımının yaygınlaşması, sirkenin bu özelliğinden oluşur. Ayaklar için sirkeli su banyosu da aynı diğer banyo çeşitlerinde olduğu şeklinde, 1-2 kaşık sirke eklenmiş sıcak suda ayakları bekleterek yapılır.

Ayak banyolarını hemen hemen bir sorunla karşılaşmadan, haftada 1 defa tertipli olarak yapmak, tüm gün vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklar için faydalı bir ödül olacaktır. Banyo sırasında ölü derileri temizlemek, sonrasında ayakları ve parmak aralarını iyice kurulamak ve yumuşak, pamuklu bir çorap giymek de ayaklarınıza iyi gelecektir.

Karabaş otu yağı ile tırnak mantarına çözüm

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen ve lavantaya çok benzeyen Karabaş Otu, tüm dünyada kozmetik sektöründe de kullanılan faydalı bir bitkidir. Pek çok cilt problemi yanında, sinir hastalıkları, ağrı tedavisi ve dezenfektan olarak da çok uzun senelerdir kullanılmaktadır. Akne tedavisinde, cilt kızarıklıkları, lekelenmeler, şişlikler ve kaşıntıların giderilmesinde çok iyi neticelar verir.

Bu özellikleriyle ayak mantarı şikayetlerini azaltırken, antiseptik ve dezenfektan özellikleri yardımıyla, mantarların gelişip çoğalmasını önler, bu mantarların enfekte olarak hastalığa yol açmalarının önüne geçer. İspanyol lavantası ve Fransız lavantası olarak da isimlendirilen karabaş otu çay olarak demlenip içilebilir veya losyon ve krem formlarında, haricen kullanılabilir. Ayak banyosu yapılan suya katılarak da yorgun ayaklar için rahatlama sağlamak mümkündür. Hoş kokusu sayesinde uykusuzluk çekenler için de uygun bir yardımcıdır. Piyasada rahatlıkla bulunabilen karabaş otu yağı, ayak mantarı sebebiyle ortaya çıkan kaşıntı ve yanma olan bölgeye direk olarak sürülerek bu şikayetleri ortadan kaldırır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (12)