Bölgesel Zayıflama ve Selülit

İster genetik sebeplerden olsun, isterse de genetikleştirilen sebeplerden olsun, fazla kiloluluk, insan sağlığı açısından çekilmez bir durumdur. Tabî, fazla kilolukla birlikte gelen vücut biçim bozuklukları ve selülit gibi görüntü özürleri, kişi için daha da çekilmez bir hâl olur. Büinmelidir ki; bütün bu olumsuz gelişimler, hareketsizlik ve efor zafiyetinin sonucudur. Gerekli kalori ve bunu sarf edecek bedensel efor sahibi olan kişilerde, ne fazla kilo ne de fazla kiloya bağlı komplikasyonlar görülmemektedir. Hemen herkesin bildiği gibi, eforlu bir yaşam ve bunun için gerekli kaloriden fazlasını almamak, kişiyi kilo fazlalığının yol açtığı rahatsızlıklardan koruduğu gibi, sağlıklı bir yaşam sürmesine de büyük etkendir.
Hareketsizlik; salt kilo fazlalığı sorunu ve onunla birlikte gelen bedensel komplikasyonlar değil, aynı zamanda zihinsel ve ruhsal şişmanlığı da bünyesinde barındırmaktadır. Hareketsiz kimselerin yaşadıkları, duygusal bozuklulukları bedensel faaliyetlerde bulunan kimseler, kesinlikle yaşamıyor.
Kişi, bir kere hareketsizlik ve kilo fazlalığı gibi bedensel sorunları yaşamaya başlamışsa artık, kliniklerle de tanışmanı zamanının geldiğini görür.
Bunun için, estetik ve zayıflama bölümlerinde kişiye özel hazırlanan zayıflama programlarında, bölgesel kilo verme ve selülit tedavisi ayn bir yer tutmaktadır. Programda; akupunktur, mezoterapi, sağlıklı ve doğru beslenme programı, spor hekimliği ile özel kalori ve bazal metabolizma ölçüm testleri ve endokrinoloji muaye-nesi yapılıp, uygulamalarda bulunulmaktadır.
Bölgesel kilo ise; ailevi ve yapısal nedenlerle, belli bölgelerimizden daha fazla kilo alınması sorunudur. Ülkemiz kadınının sorunu sıklıkla, orta tip alt taraf kiloları olarak isimlendirilen basen ve üst bacakta yerleşen kilolardır. Kliniklerdeki bölgesel kilo tedavisinde, etkinliği bütün dünyada kanıtlanmış bir geleneksel tıp yöntemi olan, mezoterapi yöntemi de kulla- nümaktadır.
Mezoterapi; kelime anlamı ile “alan tedavisi” anlamına gelen ve bugün başta Fransa olmak üzere, birçok gelişmiş Batı ülkesinde, yaygın olarak kullanüan bir yöntemdir. Ayrıca mezoterapi; uzun zamandan beri, estetik tıpta en çok talep konusu olan li- podistrofi veya selülit konusunda en seçkin tedavi şeklidir.
Mezoterapinin bölgesel zayıflamadaki yerini belirtmeden önce, estetik ve diğer alanlardaki kullanımını da sıralamak gerekir:
Estetik kullanımları:
Selülit ve bölgesel kilo verme…
Saç dökülmesi…
Ergenlik ve hâmilelikte oluşan çatlaklar…
Yüz gençleştirme…
Yara ve sivilce izleri…
Diğer kullanım alanları:
Romatoloji ve ağrı…
Dolaşım problemleri…
Migren…
Spor hekimliği…

Yorumları Gör (4)