Caravaggio Kimdir – Caravaggio Hayatı ve Eserleri

Caravaggio Kimdir – Caravaggio Hayatı ve Eserleri

Caravaggio (1573-1610)

• Asıl adı Michelangelo Merisi olan İtalyan ressamı Caravaggio, adını doğduğu kasabadan aldı.

• 1584-1588 arasında Brescia okulu resminden etkilendi, sonra Roma’ya gitti. Ele avuca sığmaz ve kışkırtıcı bir kişiliği vardı. Bu nedenle başına bir sürü sorun açtı; kaçmak zorunda kaldı. Napoli’de, Malta’da, Sicilya’da oturdu ve bir gün Porto Ercole kumsalında yalnızlık içinde öldü.

Caravaggio’nun sanat alanındaki gücü ve özgünlüğü, Ro- ma’daki San Luigi dei Francesi için yaptığı üç tuvalde görülür : Aziz Matta ve Melek; Aziz Matta’nm Tann Tarafından Çağrılması; Aziz Matta’nın Din Uğruna Öldürülüşü. Sanatçının bu yapıtlardaki özgünlüğü, güçlü ışıkta ya da gölgede kalan canlı ve etkili biçimleri gerçekleştirme çabasındadır.

Caravaggio, bu karşıtlıklardan yararlanarak, tiyatroya özgü ve son derece insancıl bir görünüm yaratmayı başardı. Aziz Paulus’un Hıristiyan Olması ve Aziz Paulus’un Çarmıha Gerilmesi (Roma, Santa Maria del Popolo) adlı tablolarında iki din büyüğünü halktan iki kişi görünümünde canlandırdı. Bu nedenle sert eleştirilere uğrayan ressamın Meryem’in Ölümü tablosu, yine aynı nedenlerle, kilise tarafından sipariş edildiği halde, kabul edilmedi.

Caravaggio-Kimdir-Caravaggio-Hayati-ve-Eserleri

• Caravaggio, yaşamı boyunca çağdaşlarınca anlaşılmadığını bile bile yapıtlarını aynı doğrultuda gerçekleştirdi. Günümüzde modern anlamda gerçekçi resmin öncüsü sayılmaktadır.
GERÇEKÇİLİK

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (6)