Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan, sıklıkla çocuklarda görülen tırnak yeme davranışının göz gerisi edilmemesi gereken değerli bir hastalık olduğunu söylüyor. Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan tırnak yeme hastalığından kurtulmanın yollarını anlatıyor.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda ve vakit zaman yetişkinler de dahi görülen tırnak yemek bir dürtü denetim bozukluğu olarak tanımlanıyor. Yetişkinler ve çocuklar çoklukla gerilim durumu anında tırnak yeme eğilimi gösteriyor.

Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan, bu durumun kaynağının travma, değişimlere adapte olamama, dehşet, istismar, değersizlik, güvensizlik, aile içi çatışmalar üzere birçok sorun olabileceğine dikkat çekiyor. Tırnak yemenin göz gerisi edilmemesi gereken bir durum olduğunun altını çizen Uzm. Kl. Psk. Erdoğan, “Bu durumu alışkanlık, taklit, dikkat çekme üzere görerek kolaya indirger, önemsemezseniz, sonrasında öbür birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Tırnak yeme durumu daha şiddetli ve bazen patolojik sebeplerle kendini gösterebilir” diyor.

Anne ve babanın çatışması tırnak yemeye neden olabilir

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan, tırnak yiyen çocuklara kızmanın, öfkelenmenin, toplulukta küçük duruma düşürmenin ya da cezalandırmanın yapılmaması gereken davranışların başında geldiğinin altını çiziyor. Sürece tahlil aramak için tasa ve gerilime sebep olan durumu ortadan kaldırmanın çok daha kıymetli bir adım olacağını anlatan Uzm. Kl. Psk. Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürüyor: “Tırnak yeme meselesini çözmek için kişiyi bu davranışa iten sıhhatsiz süreçleri uygunlaştırmak büyük bir değer taşır ve daha sağlıklı tahlillerin bulunmasını sağlar.

Okul devri içerisinde tırnak yeme davranışı gösteren çocukla ilgili öğretmenlerinden bilgi almakta yararlı olabilir. Çocuklar okulda problemler yaşayabilir ve bunu gizleme eğiliminde de olabilirler. Çocukların arkadaşlarıyla çatışmaları, uyumsuz davranışları, gerilim faktörleri de okul süreci ile bağlantılı olarak sıhhatsiz reaksiyonlara neden olabilir. Çocuktan alınamayan sağlıklı cevaplar, öğretmen işbirliği ile gözlemlenebilir. Çocuklarda tırnak yeme anne baba çatışmalarının etken olduğu gerilime bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Anne babanın çocukların hayatında değerli bir yere sahip olduğu ve gerilim faktörlerini,çatışmalarını, uyuşmazlıklarını çocuklara yansıtmamalarını uyumsuz davranışların; geçimsizlik, aile içi huzursuzluklara bağlı olarak oluşabileceği dikkate alınarak hassas davranmaya itina gösterilmelidir.”

Davranışın nedeni taklit mi araştırılmalı

Çocukların tırnak yeme davranışını bazen taklit yolu ile başka çocuklar ya da yetişkinlerden öğrenebildiğini belirten Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan, süreç incelenirken bunun taklit yolu ile öğrenilip öğrenilmediğine de dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Uzm. Kl. Psk. Erdoğan, tırnak yiyen çocuğun dikkatini dağıtacak farklı etkinliklere yönlendirmenin kıymetli olduğunu hatırlatıyor.

Tırnak yiyen çocuklarla tırnaklarından kapacakları enfeksiyon ile ilgili etkinlikler yapmak, yaşına uygun oyunlar oluşturmak, mikropların ziyanları ile ilgili öyküler yahut canlandırmalara başvurmanın bu sorunun tahlilinde başarılı olduğunu anlatan Uzm. Kl. Psk. Erdoğan, “Kaygı anında gerilim toplarından faydalanarak ilgi diğer bir istikamete toplanabilir. Bu süreçte ortaklaşa bir işbirliği yürütmek yakın etraf tarafından ihtarlara açık kalarak bir denetim sistemi oluşturulmalıdır. Bu davranışa iten sebepler üzerine tahlil aranmalı ve zararlarına kesinlikle değinilerek davranışı söndürme eğiliminde olunmalıdır. Tahlil bulunamadığı takdirde bir uzman dayanağı alınmalıdır” diyor.