Fibrosit Nedir

Fibrosit Nedir

Fibrosit; Eklemlerle ilgili olmayan bir tür romatizma. XX. yüzyılın başlangıcında lumba goya yol açan lif dokusu yangılanması için kullanılan bu sözcük, giderek eklemlerle ilgi, olmayan tüm romatizma benzeri için kullanılmaya başlanmıştır.

Fibrositten etkilenen organ sertleşir, ağrı yapar ve güç hareket eder. Ancak beze oluşumu her zaman fibrosit belirtisi sayılma malıdır; çünkü bezeler çoğu kez küçük yağ fıtıkları veya yağ dokusu urlarıdır. Fibrosit en çok boyun, omuz ve göğüste görülür. Grip ve zatürree gibi hastalıklarla, soğuk, nemli ve akımlı yerlerde kalmak fibrmitin gelişmesine yardıma olur.

Çoğunlukla orta yaşlılarda görülen bu hastalık ruhsal çöküntü yapar. Hastalığın yaşlanmaya bağlı olduğunu kesinlikle ileri sürmek mümkün değildir. Flbrosıtin belli bir tedavi yöntemi yoktur. Yangılanmayı önleyen ve ağrı dindiren ilâçlardan çok, masaj, jimnastik, sıcak kompres ve yerel uyuşturma iyi gelmektedir.

Kiriş kılıfı yangılanması (te nosinovit) ve eklem yakınındaki keselerin yangılanması (bursit) da flbrosite yol açar. O muzlardaki keseciklerde yangılanma çok olduğundan. buradaki fibrosit ağrıları çoğunlukla bursitle ilgilidir

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (7)