Fröhlich Hastalığı

Frohlich Hastalığı

Fröhlich Hastalığı; Hipofiz yetersizliği sonucu şişmanlama ve cinsiyet organlarının gelişmemesi. Bir iç salgıbezi olan ve beynin altında yer alan hipofizin ön lobunun yeterli miktarda hormon salgılamaması nedeniyle oluşur. Avusturyalı hekim Alfred Fröhlich tarafından tanımlanmıştır.

Hipofizin az salgı salgılaması böbrek üstü, kalkanbezi vb. gibi öbür iç salgıbezlerinde de salgılama bozukluklarına ve dolayısıyla hormon dengesizliğine yol açar, ön hipofiz lobunun, bazen az salgı salgılamasının nedeni genellikle hipofiz ön lobundaki bir ur, bir kist, tüberküloz ya da frengi kökenli bir yangılanma, başa gelen darbeler ya da menenjit gibi bezin salgılama yeteneğini kısıtlama sonucu doğan bez dokusu bozukluklarıdır.

Ergenlik öncesinde, hemen hemen sadece erkek çocuklarda görülen bu hastalığın iki ana belirtisi vardır. Bunlardan birincisi hastanın genellikle göğsünde, kalçalarında, dış üreme organları çevresinde kadınlarda olduğu gibi yağ torbasıyla ortaya çıkan şişmanlamalardır.

İkinci özellik ise, çocuğun cinsiyet organlarının gelişmesinin durması ya da yavaşlaması (14-16 yaşlar arasında) ve bunun sonucu olarak ses değişikliği, kıllanma gibi ikincil cinsi-yet özelliklerinin ortaya çıkmamasıdır. Bu iki ana belirtiden başka hipofiz bezinde oluşan urun çevresindeki beyin merkezlerine baskı yapması, görme bozuklukları ve baş ağrısı vb. gibi ikincil belirtiler de oluşturur.

Hastalığın ergenlik öncesinde ve erkek çocuklarda görülmesi, kadınlara özgü şişmanlama, cinsiyet organlarının gelişmesinin durak-laması, görme bozuklukları ve diğer ikincil nedenler hastalığın teşhisini çok kolaylaştırır. Teşhisten sonra hipofizin çalışmama nedenlerini saptamak gerekir. Tedavi hormon tedavi-sine dayanır. Hipofiz bezinin salgılamadığı hormon, hastaya bu hormonu içeren ilâçlarla verilir.

Fakat tedavi hipofizin yeniden çalışmasını sağlayamadığından, sürekli olarak uygulanması gerekir. Hipofiz bezinin normal çalışmasını engelleyen ur ya da kist vb.’nin cerrahi yolla çıkarılması, hipofizin normal olarak çalışmasını sağlayacağından en kesin tedavi yoludur. Ancak bu durumda, hastaya sürekli olarak hormon tedavisi uygulamak gerekmez

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (1)