Günde Beş Porsiyon meyve ve sebze

Yukanda da söylediğimiz gibi; yapılan araştırmalar, sebze ve meyvelerin ciddi şekilde, pek çok hastalığı önleyebileceklerni kanıtlıyor. Araştırmalar, sebze ve meyvelerin bizi, kanserden kalp hastalıklarına kadar pek çok farklı hastalıktan koruduğunu kanıtlıyor. Ancak; bunun gerçekleşebilmesi için, günde en az beş porsiyon bu besinlerden tüketmemiz gerekir. Bu rakam, yüksek gibi görünmekle birlikte, sebze ve meyveleri diyetimize katmak, aslında o kadar da zor değil. Üstelik bunu yapmanız için de en az on dört sebep var.
1. Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinlerde görülen kanserin yüzde 85’inin önlenebilir olduğunu ve bu oranın, yaklaşık yarısının beslenme bozukluklarından kaynakladığını belirlemiştir.
2. Günde sadece bir elma bile yemek, kalp hastalıklanndan ölme riskini yüzde yirmi azaltıyor. Buna bir portakal ve bir de muz eklerseniz, yüzde yirmiyi, yüzde elliye çıkarabilirsiniz.
3. Bol meyve ve sebze yenildiği takdirde (özellikle de kivi, ahududu, kırmızı biber ve turunçgiller) soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanmak daha zordur. Çünkü bunlar; bol miktarda “C” vitamini almanızı sağlar ve araştırmalar, bol “C” vitamini alan kişilerin yüzde 34 daha az has- talandıklannı gösteriyor.
4. 1998’de yapfian bir araştırmada, lifli besinlerden bolca yemenin, göğüs ve prostat kanserine karşı kişiyi koruduğu görülmüştür. Lahana, bezelye, fasulye, böğürtlen, ahududu, dut ve kuru meyveler, lif açısından zengindir. Ancak, hemen hemen her sebze ve meyve lif içerir.
5. Çoğumuz, sadece süt ürünlerinin kemik gelişiminde etkili olduğunu düşünürüz. Halbuki, brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyum sağlarlar. Aynı zamanda soğan da kemiklerin zayıf düşmesini engeller. İsviçre’deki Bern Üniversitesi’nin elde ettiği bulgulara göre; günde bir gram soğan bile, iskeletinizi kuvvetlendirmek için yeterli.
6. Haftada beş porsiyon kırmızı meyve ve sebze; örneğin domates, karpuz, kırmızı biber, akciğer kanseri riskini yüzde yirmibeş oranında düşürüyor.
7. Ayrıca günde beş ilâ on porsiyon kırmızı, san ve turuncu renkli sebze ve meyve tüketmek, cilt kanseri riskini azaltır.
8. Sağlıklı kilo verme üzerine yapılan en kapsamlı çalışmada; sebze ve meyve açısından zengin bir diyetle beslenmenin, kilo vermede ve bunu korumada en etkili yöntem olduğu ortaya çıkmıştır. Düşününce bu aslında hiç de şaşırtıcı değildir. Çünkü; çoğu sebze ve meyveden bir porsiyon yiyerek aldığınız elli kaloriyi, sadece beş adet cips veya bir adet çikolatalı bisküvinin yansını yiyerek alıyorsunuz.
9. Bol miktarda sebze ve meyve yemek, mide kanseri riskini de azaltıyor.
10. Yapılan araştırmalara bakılacak olursa, kızılcık ve yaban mersini de bol şifa içeren bitkilerdendir. Çünkü; bunlar, idrar borusuna bakteri yapışmasını engeller, böylece sistit gibi enfeksiyonlan da engeller. Günde bi avuç yaban mersini tüketmek vey~ bir bardak kızılcık suyu içmek, bakte ri saldırılarını yan yanya azaltır.
11. İskoçya’da yapılan bir araştır ma, günde iki ilâ üç havuç yemenin kolesterolü yüzde on oranında düşür düğünü gösterir.
12. Bol miktarda alınan potasyumun kalp krizi riskini azalttığı da, on iki yıllık bir araştırmanın sonuçlann- dandır. Bu nedenle muz, üzüm, pırasa ve lahana gibi potasyum açısından zengin besinleri tüketmek, oldukça sağlıklıdır.
13. Günde 1,5 porsiyondan az sebze ve meyve tüketmek, körlüğün ana nedenlerinden biri olan katarakt riskini, yüzde 600 artırıyor. Ispanak, kataraktın önlenmesinde oldukça etkilidir.
14. Meyve ve sebzeler, sadece fizyolojik olarak iyileştirici değil, aynı zamanda strese de iyi geliyorlar. Muz ve avokado gibi B vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler, stresle savaşta birebir. Her öğünde beş porsiyon sebze ve meyve tüketmeniz için bazı öneriler:
Kahvaltıda
Mısır gevreği yiyorsanız, buna şeker yerine, meyve koyunuz. Mesela bir şeftaliyi dilimleyebilir veya bir fincan böğürtlen koyabilirsiniz. Bir bardak taze sıkılmış meyve suyuyla, bir muz ve başka bir meyveyi de kanştırı- mz. Bunların toplamı üç porsiyon meyve eder.
Taze meyve ve yoğurdu karıştırınız. Mesela bir elmayı üç kayısıyla beraber yoğurdunuza ekleyebilirsiniz. Bu da iki porsiyon meyve eder.